Po kilku miesiącach Sąd Najwyższy był łaskaw odpowiedzieć, w trybie administracyjnym, na formalnie złożony wniosek w sprawie legalności wyborów.
Pytaliśmy Sąd Najwyższy o sprawę finansowania wyborów, w tym kampanii partii politycznych, o sprawę progu wyborczego, biernego prawa wyborczego i wiele innych istotnych kwestii.

http://wswm.org.pl/blog/kodeks-wyborczy-wnioski-do-pierwszego-prezesa-sn/

Odpowiedź Sądu Najwyższego, udzieloną w trybie administracyjnym pozostawiamy bez komentarza.

Pozostaje jeszcze tryb wyborczy, konstytucyjny i ewentualnie międzynarodowy.

Odpowiedź SN1
Odpowiedź SN2
Odpowiedź SN3

About Wojciech Papis

przedsiębiorca; prezes Stowarzyszenia Obywatele i Sprawiedliwość;
wiceprezes Kongregacji Przemysłowo-Handlowej OIG; uczestnik Ruchu na rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych

Dyskusja - 2 Komentarzy
 1. Jerzy Gieysztor

  12. Lut 2014,  godz. 19:36

  Kiedy w roku 1949 mój dziadek miał spór z miejscową spółdzielnią produkcyjną o siodło do konnej jazdy i skierował sprawę do sądu, sędzia po zapoznaniu się z rachunkiem za to siodło uznał , że jest on niezbitym dowodem własności i oświadczył, że nie ma wątpliwości co do słuszności roszczenia, ale uprzedził, że dziadek musi się liczyć z wyrokiem dla niego niekorzystnym i siodła nie odzyska, ponieważ … „spółdzielnia produkcyjne nie może przegrać sprawy, bo tak chce partia”. – Przez lata mojej edukacji licealnej (1950-54), a także na zajęciach z marksizmu – leninizmu na Politechnice Wrocławskiej (54-59) wtłaczano nam do głowy, że „prawo ma charakter klasowy”. Mocodawcą była wtedy mono partia, obnosząca się ze swoją kierowniczą rolą, zapisaną w ówczesnej konstytucji. W konstytucji III RP nie ma zapisu o kierowniczej roli partii. Ale występujący w tej konstytucji przymiotnik „proporcjonalne”, odnoszący się do wyborów sejmowych, prawni decydenci uznają za legitymację dla prawa wyborczego, które pod przykryciem tej nazwy, jak się okazuje zwodniczej, tworzy w praktyce partyjny przywilej układania list wyborczych. Kotwiczący trwanie … i kierowniczej roli partii … i klasowego charakteru prawa. A ten klasowy charakter zabezpiecza interesy klasy beneficjentów wskazanego przywileju. To, że cierpią na tym interesy większej części narodu i Rzeczpospolitej, jako całości, nie martwi strażników klasowego charakteru prawa.

  Odpowiedz

 2. Jan Przykładny

  12. Lut 2014,  godz. 18:49

  Czas chyba spojrzeć prawdzie w oczy i stwierdzić, że państwo polskie jest w zasadzie wolne, problemów z najeźdzą zewnętrznym nie mamy, ale społeczeństwo znalazło się przez nieuwagę i podstę pod normalną okupacją. Obywatele zostali zredukowani do podludzi a gangi partyjniaków, dziennikarzy i sędziowie mianowali się nadludźmi. I ta ‚rasa panów’ robi z obywatelami co tylko zechce.

  Czas sobie uświadomić, że żyjemy pod okupacją a te pseudowładze, które się same między sobą wybierają w farsie wyborczej należy zacząć traktować jak władze okupacyjne, które postawiły się ponad prawem.

  Odpowiedz

Skomentuj

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.