/VIII Listopadowa Konferencja Ruchu JOW – 5.11.2022

VIII Listopadowa Konferencja Ruchu JOW – 5.11.2022

Zapraszamy na VIII Listopadową Konferencję Ruchu JOW im. profesora Jerzego Przystawy. Konferencja odbędzie się w sobotę 5 listopada 2022 r. w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu w godz. 11.00-14.30.

Tegoroczna Konferencja ma charakter szczególny, gdyż organizujemy ją w 10. rocznicę śmierci profesora Jerzego Przystawy.

Trzydzieści lat temu śp. profesor Jerzy Przystawa (1939-2012) stworzył Ruch na rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych. Był wizjonerem, pierwszy dostrzegł najważniejszą wadę ustrojową powstałej w 1989 roku Trzeciej Rzeczypospolitej: partyjną ordynację wyborczą, która ubezwłasnowolniając obywateli poprzez odebranie im istotnego wpływu na skład Sejmu, hamuje rozwój państwa polskiego i jest sprzeczna z naszą wielowiekową tradycją historyczną. Profesor Jerzy Przystawa do końca życia nie ustawał w głoszeniu postulatu o reformę prawa wyborczego w Polsce. Był wielkim patriotą, niezwykle utalentowanym organizatorem i niestrudzonym publicystą. Opublikował wiele książek i setki artykułów o tej tematyce. Zjednoczył wokół postulatu JOW wiele środowisk intelektualnych i samorządowych.

Zapraszamy w sobotę 5 listopada 2022 r. do Centrum Historii Zajezdnia, przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu, na godz. 11.

W pierwszej części Konferencji wystąpią m.in. prof. Tomasz Kaźmierski, prezes Stowarzyszenia JOW, prof. Antoni Kamiński, prof. Grzegorz Górski, dr Wojciech Błasiak i dr Wojciech Kaźmierczak.

Druga część Konferencji będzie poświęcona ordynacji wyborczej w samorządach i zostanie przeprowadzona w formie dyskusji panelowej.

Msza za śp. Jerzego Przystawę, w 10 rocznicę śmierci, zostanie odprawiona w Parafii św. Mikołaja (Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła), przy ul. Św. Antoniego 30 we Wrocławiu, w poniedziałek 14 listopada 2022 o godz. 18.

 

401 wyświetlen