9 czerwca 2011 roku w Poznaniu odbyła się pod patronatem Prezydenta Poznania Konferencja Samorządowa "Obywatel w świetle Kodeksu Wyborczego", zorganizowana przez Poznański Ruch Obywatelski, Unię Wielkopolan oraz Ruch na rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych.

 

W konferencji uczestniczyli między innymi: Prezydent Poznania Ryszard Grobelny, prof. Jerzy Przystawa, prof. Andrzej Stelmach, prof. Paweł Churski oraz wieli innych znakomitości oraz młodzież – magistranci z Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, którzy przeprowadzili Debatę Oksfordzką – w celu udowodnienia tezy że: obowiązująca w Polsce ordynacja proporcjonalna degeneruje partie polityczne. Magistranci udowodnili przewagę ordynacji większościowej w jednomandatowych okręgach wyborczych, co spotkało się z uznaniem audytorium, które w glosowaniu miażdżącą przewagą opowiedziało się za zmianą ordynacji wyborczej w Polsce na większościową.

 

Gościem honorowym konferencji była pani profesor Teresa Rabska.

 

Prezydent Poznania przedstawił w swoim referacie konieczność obrony finansowej samorządów, jak również opowiedział się za Jednomandatowymi Okręgami Wyborczymi oraz ordynacją większościową.

 

Profesor Jerzy Przystawa wielokrotnie argumentował na rzecz ordynacji większościowej, demaskując obecny system wyborczy jako niewydolny i fałszywy, sprowadzający obecnie wyborcę w Polsce do roli pańszczyźnianego chłopa pozbawionego w istocie biernego prawa wyborczego.

 

W imieniu Ruchu na rzecz JOW głos zabrali również Wojciech Papis oraz Jerzy Gieysztor.

 

Nowy Kodeks Wyborczy nie niesie w istocie przełomu, jeśli chodzi o ochronę praw wyborczych obywateli, co więcej utrwala on bezprawie i omijanie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej przez ustawodawcę.

 

Dlatego powinniśmy zawalczyć razem o zmianę tego patologicznego stanu rzeczy.

 

Okażmy naszą solidarność, poprzyjmy prawdziwą demokrację, bądźmy razem na Marszu o JOW w Warszawie 8 października tego roku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* zdjęcia – archiwum JOW

 

About Wojciech Papis

przedsiębiorca; prezes Stowarzyszenia Obywatele i Sprawiedliwość;
wiceprezes Kongregacji Przemysłowo-Handlowej OIG; uczestnik Ruchu na rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych

Dyskusja - 4 Komentarzy
 1. Jerzy Przystawa

  16. Cze 2011,  godz. 06:57

  Istotnie, w konferencji uczestniczył od początku , prezydent Leszna Tomasz Malepszy, który od roku 1998 wygrywa wybory w pierwszej turze.

  Odpowiedz

 2. Wojtas b'Sportas

  15. Cze 2011,  godz. 22:09

  Wielkie dzięki Prezydentowi Poznania, który już nie musi trzymać się klamki partyjnego Bossa i dlatego rozumie znaczenie jow. Na jednym zdjęciu rozpoznaję Prezydenta innego miasta wielkopolskiego – człowieka Lewicy, który również nie musi się kłaniać Obcym (wygrywa zawsze za 1-szym podejściem).

  Odpowiedz

 3. Jerzy Przystawa

  13. Cze 2011,  godz. 21:28

  Punktem centralnym była „debata oxfordzka”, a więc były dwie drużyny, jedna za JOW, a druga za OP. Po tej debacie wypowiadała się „loża ekspertów”, w której zasiadał Prezydent Grobelny, dwóch profesorów politologii, jeden przedsiębiorca i niżej podpisany. Ja wstrzymałem się od głosu, pozostali eksperci przyznali punkty drużynie reprezentującej OP. Potem było głosowanie „bagna” czyli sali, na której siedzieli w większości studenci Wyzszej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa (w której gosciliśmy) i licealiści szkół poznańskich. Ku zaskoczeniu ekspertów „bagno” olbrzymią większością głosów – naliczyłem tylko trzy ręce podniesione za OP – opowiedziało się za JOW.

  Potem były dalsze punkty programu. Np. prof.Jerzy Stelmach, politolog i ekspert, wygłosił długi referat omawiający wybory w Polsce od roku 1989, wyjaśniając motywy częstych „korekt” w ordynacji wyborczej. Zaskakująca była konkluzja jego referatu: profesor politologii przyznał, że jego zdaniem najlepszy sposób wyborów byłby wybory….losowe! Losowanie komputerowe!

  Otóż do takich konkluzji można dzisiaj dojść uprawiając tzw. nauki polityczne.

  Odpowiedz

 4. zlotawy

  13. Cze 2011,  godz. 15:31

  Czy ktoś reprezentował stronę „Przeciw”?

  Odpowiedz

Skomentuj