Przypominamy treść Petycji Obywatelskiej z 2013 r. skierowanej do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, która do dzisiaj, tj. do 11 maja 2015, pozostaje bez odpowiedzi.

26 sierpnia 2013 byłem na spotkaniu z ministrem Olgierdem Dziekońskim w Kancelarii Prezydenta RP. Spotkanie dotyczyło prezydenckiego projektu ustawy samorządowej, która zmienia status instytucji referendum. Z jednej strony wprowadza ułatwienia w kwestiach referendów lokalnych (likwiduje wymóg frekwencji w referendach tematycznych), z drugiej podnosi próg frekwencji w referendach odwoławczych (dotychczas za ważne referendum uznaje się takie, w którym uczestniczyło minimum 3/5 liczby wyborców z poprzednich wyborów, po zmianie, aby referendum było ważne potrzebna będzie frekwencja na poziomie z poprzednich wyborów).

Na spotkaniu stawił się też Paweł Kukiz, Waldemar Frydrych, Piotr Ikonowicz, prof. Lech Królikowski. Po spotkaniu w obecności innych uczestników zapytałem ministra Dziekońskiego o los naszej petycji skierowanej do Prezydenta Komorowskiego. W odpowiedzi usłyszeliśmy, iż wedle wiedzy pana ministra Prezydent nie ma konstytucyjnego obowiązku na petycje obywatelskie odpowiadać, jednak minister podejmie się wyjaśnienia tej sprawy.

 

kance

Do dzisiaj nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.

http://www.prezydent.pl/kancelaria/aktywnosc-ministrow/art,712,spotkanie-na-temat-projektu-ustawy-samorzadowej.html

Przypomnijmy zatem.

30 kwietnia 2013 roku przedstawiciele Stowarzyszenia na rzecz Zmiany Systemu Wyborczego „Jednomandatowe Okręgi Wyborcze” złożyli Petycję Obywatelską dotycząca przeprowadzenia przez Prezydenta referendum w sprawie wprowadzenia 460 Jednomandatowych Okręgów Wyborczych w wyborach do Sejmu RP w Kancelarii Prezydenta.

http://jow.pl/wp-content/uploads/2013/08/petycja%20z%2030.IV_1.pdf
http://jow.pl/wp-content/uploads/2013/08/petycja z 30.IV_2.pdf

Po miesiącu przyszła odpowiedź z Kancelarii. Niestety, nie odpowiedział nam Prezydent Bronisław Komorowski, który przed wybraniem go na Urząd mówił, że wprowadzenie JOW będzie dla niego priorytetem. Odpowiedzi na złożoną Petycję, udzielił nam Sekretarz Stanu Sławomir Rybicki w tonie dość lekceważącym.

listkancelaria20130603_0000

Procedura Petycji Obywatelskiej jest oficjalną drogą urzędową, na którą winien odpowiedzieć Prezydent lub urzędnik działający w jego imieniu. Dlatego złożyliśmy skargę na pracę Sekretarza Stanu.

http://jow.pl/wp-content/uploads/2013/08/skarga1.pdf
http://jow.pl/wp-content/uploads/2013/08/skarga2.pdf
http://jow.pl/wp-content/uploads/2013/08/skarga3.pdf

A ponieważ nasza sprawa nie została rozpatrzona już drugi raz 5 lipca złożyliśmy Petycję Obywatelską do Prezydenta Komorowskiego.

http://jow.pl/wp-content/uploads/2013/08/petycjanowa_1.pdf
http://jow.pl/wp-content/uploads/2013/08/petycjanowa_2.pdf

Dyskusja - 25 Komentarzy
 1. Jan Sadowski

  21. maja 2015,  godz. 21:21

  Prezydent faktycznie nic nie zrobil przez 5 lat w sprawie JOW w Sejmie, a nawet 4 lata temu odpowiedzial na pytanie o JOW poprzez referendum, ze referendum moze jedynie zatwierdzic wczesniej uchwalony stan rzeczy (https://www.youtube.com/watch?v=qJ7Q65gyMxc).

  Niemniej jednak w ostatniej chwili stanal po stronie postulatu JOW i zarzadzil referendum. Uwazam ze Ruch powinien isc z kazdym kto wykazal jakiekolwiek dzialania wspierajace nasz postulat. Jezeli wygra jego kontrkandydat referendum moze zostac zaskarzone do trybunalu jako niekonstytucyjne. Nie ma jednak zadnej gwarancji ze kontrkadydat obecnego Prezydenta zrobi cokolwiek na rzecz 460 jednomandatowych okregow do Sejmu w Polsce. Obaj sa partiokratami ale istnieja istotne roznice w ich podejsciu do wcielenia w zycie postulatu JOW.

  Uwazam ze Ruch musi byc otwarty na wszelkie inicjatywy i srodowiska wspierajace nasz postulat, takze na jednostki ktore juz stety/niestety sa w systemie.

  Odpowiedz

 2. Inżynier

  15. maja 2015,  godz. 13:44

  Komorowski miał już swoją szansę i nie wykorzystał jej! Pozwolił by ludzi okradziono z lat pracy i emerytur!

  Odpowiedz

 3. Yarrok

  14. maja 2015,  godz. 00:33

  A ja myślę, że to referendum trzeba olać, ciepłym moczem! Łachę łaskawca robi…. A jakby to Braun miał 20% to pewnie by zrobił referendum w sprawie przywrócenia w Polsce monarchii… bo był za tym od zawsze. Oszust i łgarz. Jak ta cała Platforma tfu… Obywatelska.

  Odpowiedz

 4. danuś

  13. maja 2015,  godz. 21:44

  Bronek i Dudek wyszukani łgarze JOW-ami chcą podstępnie zagarnąć „kukizowców” A gdzie pan prezydent był wcześniej ??? jak była taka opcja wysuwana!!przemilczane, pominięte-wiadomo zmiana ordynacji godziła by w poukładane interesy partyjne. Nie dajmy się omamić po raz kolejny . Panie Pawle gratuluje wyniku ma Pan moje poparcie zawsze i wszędzie. Jest Pan jedynym dla mnie człowiekiem tak prawdziwym i wiarygodnym w tym co robi głosi i wierzy że nie miałem wątpliwości na kogo oddać w pełnej świadomości swój głos Pozdrawiam wszystkich JOW-owców

  Odpowiedz

 5. axa

  13. maja 2015,  godz. 01:11

  bisnetus

  12. maj 2015, godz. 17:58

  Jestem za tym, aby dać Komorowskiemu ostatnią szansę.

  Jeśli Referendum w sprawie JOW odbędzie się wraz z II turą prezydenckich wyborów (myślę o 2015 roku) to udajmy się do urn w II turze głosując na JOW-y i na Komorowskiego.

  A jak nie — to niech te mafijki ze swoimi funkcjonariuszami spadają. Nie chcę ich znać.

  Dać szansę? Oglądnij, 29 sekund ino
  https://www.youtube.com/watch?v=MuH2yhr8yTU Jeśli po tym zdania nie zmienisz to jesteś tępy…

  Odpowiedz

 6. bisnetus

  12. maja 2015,  godz. 23:33

  @Łukasz Bień
  Pan Komorowski robi sobie „jaja” z nas a ja sobie robię „jaja” z jego przebudzenia. Jak już się obudził po 5 letnim zimowym śnie, to niech się teraz pośpieszy. Jak zdąży z referendum za 2 tygodnie, to ma mój głos. Jak nie to niech sobie sam radzi.

  Odpowiedz

 7. Bodek

  12. maja 2015,  godz. 23:24

  Tak, Bronek zgłosi wniosek w sprawie przeprowadzenia referendum, a potem jego kumple z Sejmu go odrzucą, albo zbagatelizują wyniki referendum i zrobią swoje, jak zwykle.

  Odpowiedz

 8. Łukasz Bień

  12. maja 2015,  godz. 21:00

  @bisnetus
  Jak tłumaczyłem pod niedawnym wpisem p. Błasiaka, żeby doszło do referendum, najpierw prezydent musi skierować wniosek do Senatu. Później trafia on przez marszałka do odpowiednich komisji. Te deliberują nad nim i przedstawiają konkluzje izbie. Po odpowiedniej uchwale Senatu referendum musi się odbyć w ciągu 90 dni.
  Najprędzej byłoby realnie we wrześniu. Oczywiście nie ma żadnej możliwości nawet formalnej organizacji referendum razem z drugą turą, zatem traktuję ten głos jako sprzeciw wobec obecnego prezydenta. 😉

  Odpowiedz

 9. bisnetus

  12. maja 2015,  godz. 17:58

  Jestem za tym, aby dać Komorowskiemu ostatnią szansę.

  Jeśli Referendum w sprawie JOW odbędzie się wraz z II turą prezydenckich wyborów (myślę o 2015 roku) to udajmy się do urn w II turze głosując na JOW-y i na Komorowskiego.

  A jak nie — to niech te mafijki ze swoimi funkcjonariuszami spadają. Nie chcę ich znać.

  Odpowiedz

 10. Krzysztof

  12. maja 2015,  godz. 17:41

  Nie idźcie na drugą turę wyborów. Wyborcy ogórki, palikota i Jarubasa zagłosują na Bronka i on wygra wybory. Wtedy zarządzi referendum i za jakieś 5 lat może wprowadzi JOWy. Po co chodzić na wybory? Przecież politycy są mądrzy i sami wiedzą, co mają robić i jak. Nie potrzebują naszych sprzeciwiających się głosów.

  Odpowiedz

 11. BARTEK

  12. maja 2015,  godz. 12:05

  PANIE KUKIZ

  Może warto wymyślić trochę więcej niż JOWY!

  Bardzo ubogi program jak na 5 lat prezydentury.

  Rozwalić system rozwalić sysrtem! <- to już słyszałem od Korwina, Palikota i innych ale to nadal mało.

  A jak rozwalisz już system to co potem?!

  Odpowiedz

 12. PAUL

  12. maja 2015,  godz. 11:39

  OSTATNIE DNI BRONKA K !!! SORRY !!!

  Odpowiedz

 13. rafał

  12. maja 2015,  godz. 11:27

  i nie rozumiem o co toczy się pianę?

  Odpowiedz

 14. Torgal

  12. maja 2015,  godz. 09:30

  Jego krolewskiej mosci Bronislawowi ktos rozpalil ognisko pod bucikami…teraz powie wszystko i obieca wszystko zeby tylko nie zostac zdjety z urzedu…niedlugo po przegranej zaczna sie tez bardzo fajne przetasowania w firmach panstwowych np orlen.podziwiajcie.Panie Pawle! Ostro i do przodu! Nie odpuszczac! Polacy sa z Panem!

  Odpowiedz

 15. szymon

  12. maja 2015,  godz. 09:06

  Co dziwnego i lekceważącego jest w tej odpowiedzi? jest tam to co na tamten czas było możliwe do realizacji i tyle. Wszyscy głosujecie na obietnice. Nic się nie zmieni bo to obietnice NIE REALNE !!! Proponuję wziąć się do pracy a efekty przyjdą !!! Narzekanie jest tanie i popularne. . Kukiz prezydentem? Nie no proszę. Może Doda? Wybierajmy rozsądnie i potem – ROZLICZAJMY !!. Najpierw wyrazem oburzenia był Palikot potem Korwin a teraz Kukiz. kto następny?

  Odpowiedz

 16. Michal

  12. maja 2015,  godz. 08:58

  @marek mow za siebie !!!

  Odpowiedz

 17. Łukasz

  12. maja 2015,  godz. 08:49

  Pan szanowny Hrabia Komorowski jest po prostu żałosny. Szkoda, że nie powiedział że do drugiej tury zdąży je wprowadzić 🙂

  Odpowiedz

 18. Rafał Bródka

  12. maja 2015,  godz. 00:27

  Prezydent się nie spóźnił. Dzisiejsze ranne postulaty Komorowskiego to cynizm, obłuda i hipokryzja. I to nie jest żadna obietnica, tylko trzymanie się zębami i obiema łapami stołka. 750 tys. podpisów za JOW-ami zmielili, bo ówczesny marszałek sejmu niejaki Komorowski Bronisław trzymał je w marszałkowskiej zamrażarce. Paweł Kukiz kilkakrotnie pisał do niego w sprawie JOW-ów, i nic, a teraz nagle pierwszy zwolennik. Mam nadzieję że wyborcy nie dadzą się na to nabrać.

  Odpowiedz

 19. marek

  11. maja 2015,  godz. 23:15

  Drogi Pawle, cala anglia za Toba! Niedlugo wracamy do ojczyzny I juz masz cale nasze wsparcie I serca, mam nadzieje ze niedlugo sie spotkamy I bede mogl przylaczyc sie i razem zmieniac Polske! M.Sz.

  Odpowiedz

 20. Darek

  11. maja 2015,  godz. 23:12

  Szanowny Pan Prezydent jest żałosny chcąc w ciągu dwóch dni wprowadzic projekt uchwały referendalnej, czyżby, az taka obawa o utratę stanoiwiska?

  Odpowiedz

 21. Piotr

  11. maja 2015,  godz. 21:42

  czy oni są tak głupi czy myślą ze ludzie są tak głupi? , ich problem polega na tym ze ludzie nie głosowali na JOWy tylko na uczciwego człowieka który chce coś zmienić, pownnio się rozliczać władze z obietnic, powinni tez odpowiadać finansowo za swoje decyzje, ukradłeś milion lub go zmarnotrawileś masz problem musisz oddać

  Odpowiedz

 22. Robert

  11. maja 2015,  godz. 21:32

  Warto też przypomnieć akcję PO 4xTAK. Od 10 lat nie udało im się spełnić swoich obietnic, wręcz przeciwnie – robili wszystko odwrotnie.

  Odpowiedz

 23. Jacek Wąsowicz

  11. maja 2015,  godz. 20:26

  No i sprawa jasna! Perypetie JOWów pogrążają nie tylko Bula, ale i PO. A teraz nagle i Duda się obudził, cały POPIS POpiera JOwy. Nie no, nagle obudzili się, hehe. 🙂

  Odpowiedz

 24. Piotr Płużyczka

  11. maja 2015,  godz. 20:23

  Odpowiedź na takim samym poziomie jak większość odpowiedzi urzędników samorządowych mojej gminie w sprawach obywatelskich, czyli powiedzieć, że robimy co możemy, ale to nie takie proste i lepiej się do tego nie zabierać, bo i tak nic z tego nie będzie. Betonu nie trzeba kruszyć, trzeba go wywalić w całości i zastąpić ludźmi plastycznymi chętnymi do podejmowania problemów, a nie ich omijania. Szkoda czasu na kruszenie betonu.

  Odpowiedz

 25. Radek

  11. maja 2015,  godz. 19:30

  Radek Cieślukowski Pawełku ja wiem doskonale jak to sie odbyło i co te mendy zrobiły. Masz mój głos zawsze. Bez obaw.

  Odpowiedz

Skomentuj

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.