Trzydzieści lat temu grupa młodych ludzi stworzyła Niezależne Zrzeszenie Studentów. Powstała organizacja, która wstrząsnęła fundamentem Polski Ludowej, przyczyniając się do upadku komunizmu. Trzeba jednak przypomnieć, że ten ruch studencki nie powstał, aby obalić władzę ludową, lecz zrodził się z prostej  potrzeby wpływu ówczesnych młodych ludzi na otaczającą ich rzeczywistość.


Powrót do tamtych wydarzeń to okazja do refleksji nad naszą obecną sytuacją społeczną.


Warto sobie odpowiedzieć na pytanie, czy nadal jest w nas potrzeba kreowania świata, w którym żyjemy. Czy my, młodzi dziś, chcemy mieć wpływ na teraźniejszość i przyszłość naszego kraju?


Tradycja NZS zobowiązuje. Dlatego zwracamy się do Was z propozycją podjęcia debaty o fundamencie ustroju państwa demokratycznego, jakim jest system wyborczy. Naszym zdaniem jest on źródłem powszechnego braku poczucia wpływu na rzeczywistość społeczno-polityczną, widocznego szczególnie wśród ludzi młodych.


Nie ukrywamy, że – w naszej opinii – dzisiaj najlepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie 460 Jednomandatowych Okręgów Wyborczych w wyborach do Sejmu. Nie chcielibyśmy jednak narzucać swojego zdania, a jedynie zachęcić do rzetelnej debaty na ten temat.


Środowisko studentów, młodej inteligencji, ma potencjał, by rozpocząć taką dyskusję. W czasach, kiedy zarówno dziennikarze, jak i klasa polityczna nie podejmują rozmów o rozwiązaniach ustrojowych i długofalowej strategii rozwoju państwa, kiedy nie myśli się o tym, co będzie za lat dziesięć, a horyzont działań sięga nie dalej niż do kolejnych wyborów – studenci powinni zabrać głos.


Wierzymy, że członkowie Niezależnego Zrzeszenia Studentów z całego kraju są świadomi znaczenia systemu wyboru posłów dla funkcjonowania demokracji. Wniesienie tego zagadnienia do publicznej debaty jest sprawą najwyższej wagi. Jesteśmy przekonani, że studenci są w stanie to wyzwanie podjąć i wziąć aktywny udział w procesie tworzenia nowoczesnego i dobrze urządzonego państwa.Barbara Wnęk, była wiceprzewodnicząca Zarządu Krajowego NZS, była przewodnicząca Krajowej Komisji Rewizyjnej NZS

 

Dorota Besaraba, była przewodnicząca NZS Uniwersytetu Wrocławskiego,

 

Jacek Fabianowicz, były przewodniczący NZS Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, obecnie członek Zarządu Krajowego NZS

 

Radosław Paklikowski, były członek Zarządu Krajowego NZS

 

Piotr Wiaderny, były przewodniczący Zarządu Krajowego NZS

 

Marcin Leoszko, były przewodniczący Zarządu Krajowego NZS

 

Paweł Drążek, były przewodniczący NZS Politechniki Wrocławskiej, były członek Zarządu Krajowego NZS

 

Wojciech Zieliński, były wiceprzewodniczący Zarządu krajowego NZS

 

Wojciech Wójcik, były członek Zarządu Krajowego NZS

 

Wojciech Kasprzyk, obecny przewodniczący NZS Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

 

Grzegorz Wyszkowski, obecny przewodniczący NZS Politechniki Wrocławskiej

 

Edyta Dudycz, obecna przewodnicząca NZS Uniwersytetu Wrocławskiego

 

Katarzyna Sobczak, wiceprzewodnicząca Krajowej Komisji Rewizyjnej, była przewodnicząca NZS Politechniki Poznańskiej

 

Wojciech Kaźmierczak, NZS Politechnika Wrocławska, koordynator akcji NZS jednomandatowe.pl


Dyskusja - 2 Komentarzy
 1. Krzysztof Kowalczyk

  18. Kwi 2011,  godz. 12:44

  Na razie przygotowaliśmy z Rafałem Pacewiczem roboczą ulotkę (numer „WoJOWnika”) z treścią apelu i mimo wysłania jej do umieszczenia na stronie JOW jakieś 3 tygodnie temu, jeszcze jej tu nie ma. Umieszczając ją jednak na portalach społecznościowych, a samą treść apelu zamieszczając na http://www.jednomandatowe.salon24.pl i http://www.wiadomosci24.pl/artykul/list_otwarty_do_studentow_polskich_uczelni_188379.html też zauważyłem brak komentarzy.

  Również dostrzegam, że taki apel lepiej kolportować z jakimś „abecadłem JOW”, dlatego już myślałem o wydaniu go w kolejnym numerze „Ordynacji” (o ile znajdą się na to środki). Nad tym numerem mógłbym jednak popracować w wakacje, teraz mi na to brakuje czasu, a i nie byłoby specjalnego sensu wydawać go w maju czy w czerwcu ze względu na zbliżającą się sesję. Myślę, że intensywna kampania informacyjna na uczelniach, od samego początku października, w ostatnim tygodniu przez VI Marszem na Warszawę, planowanym na 8 X 2011, byłaby wskazana.

  Odpowiedz

 2. Jerzy Gieysztor

  18. Kwi 2011,  godz. 08:15

  Już prawie miesiąc, a pod listem otwartym do studentów nie ma komentarzy. Przyczyn może byc wiele, a wśród nich; mała popularnośc tego portalu wśród adresatów oraz wielopokoleniowa czarna dziura edukacyjna w zakresie znajomości problemu wyborczego i znaczenia ordynacji wyborczej. Więc propozycja techniczna: Może trzeba kolportowac ulotkę z tekstem tego listu oraz zasadami ordynacji JOW bezpośrednio w środowiskach studenckich. Idzie wiosna i zbliża się gorący okres zaliczeń i egzaminów, ale kalendarz na tym się nie kończy. Bo chociaż pierwsza tura wyborów do Sejmu, czyli układanie list wyborczych już się po cichu odbywa (lub odbyła), to druga, fasadowa ich tura, czyli głosowanie, dopiero w październiku. I przed tą druga turą na początku roku akademickiego można wśród studentów skutecznie rozwinąc akcję informacyjną w sprawie JOW. Przygotowac trzeba ją już teraz.

  Odpowiedz

Skomentuj

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.