/Odrzucić postkomunizm

Odrzucić postkomunizm

„Jaruzelski jest niewinny. Tak w imieniu polskiego społeczeństwa zadecydowali w 1996 roku posłowie wybrani w wolnych i w pełni demokratycznych wyborach.” – przecieram oczy ze zdumienia czytając taki nagłówek na jednym z blogów na stronie głównej w Salonie 24 (link do mojego komentarza: http://leszek.sopot.salon24.pl/index.html#comment_1389423).

To nie były wolne, ani w pełni demokratyczne wybory, bo bez jednomandatowych okręgów wyborczych bierne prawo wyborcze jest sprowadzone do fikcji. Wolne wybory są wtedy, gdy można samemu kandydować, nawet jak jakiś boss partyjny nie wpisze nas na listę. Obecna ordynacja partyjna z progiem 5% jest po to, aby chronić interesy klasy postkomunistycznej, co znakomicie potwierdziły wybory w 1993 roku. Stąd też ocena Jaruzelskiego była taka, a nie inna, a również tzw. „prawica” związana układem Okrągłego Stołu nie kwapiła się, gdy była przy władzy, aby go rozliczać.

W 1996 r. gen. Kiszczak przyznał, że przy Okrągłym Stole otrzymał „gwarancję bezkarności” i gdyby tak miało się zdarzyć, że dawni opozycjoniści nie dotrzymają słowa , to „aureole z wielu głów pospadają”. Dlatego rzeczywistą szansę na rozliczenie twórców stanu wojennego; twórców i obrońców kłamstwa historycznego w sprawie śmierci ks. Popiełuszki, o którym pisał Wojciech Sumliński w książce „Kto naprawdę Go zabił?”; szansę lustracji i dekomunizacji oraz postawienia przed Trybunałem Stanu ludzi odpowiedzialnych za rabunek finansów publicznych Polski na światową skalę, o czym pisali profesorowie Przystawa i Dakowski w książce „Via Bank i FOZZ”, stwarza dopiero radykalna wymiana elity politycznej. Aby to było możliwe, trzeba zmienić ordynację wyborczą na taką, która nie wymaga już tak wielkich nakładów na kampanię jak obecna ordynacja, zwraca obywatelom bierne prawo wyborcze i zwiększa możliwości bezpośredniego poznania kandydatów. Wprowadźmy JOW!

Dopiero wtedy można ostatecznie odrzucić postkomunizm i otworzyć drogę do prawdziwej, a nie urojonej IV Rzeczypospolitej.

Krzysztof Kowalczyk

About Krzysztof Kowalczyk

uczestnik Ruchu JOW od 2007 r.; wiceprezes okręgu lubelskiego Stowarzyszenia na rzecz Nowej Konstytucji Kukiz'15
570 wyświetlen