/Obóz narodowo-demokratyczny wobec zasad i formuły wyborczej

Obóz narodowo-demokratyczny wobec zasad i formuły wyborczej

w okresie poprzedzającym odbudowę niepodległej Polski
Od redakcji:
W najnowszym numerze (2 z 2008 r.) pisma "Śląski Kwartalnik Historyczny Sobótka" ukazał się artykuł dra Zdzisława Ilskiego dotyczący stosunku narodowej demokracji do formuły wyborczej w okresie do 1919 r. Artykuł zawiera wiele ciekawych informacji dotyczących sposobów elekcji parlamentu.

Zachęcamy do lektury tego artykułu, przedstawiającego szeroką panoramę prac i działań Polaków, na przełomie XIX i XX stuleci, nad znalezieniem odpowiedniej formuły wyborczej do ciał ustawodawczych na terenie trzech Zaborów, aby w najpełniejszy sposób zapewniała ochronę polskich interesów narodowych. Pdejście naszych przodków nie było ideologiczne, ale pragmatyczne. Ponieważ warunki społeczne i narodowościowe na obszarze każdego z Zaborów były różne – stąd i koncepcje procedur wyborczych, które miały sprostać tym różnym uwarunkowaniom były różne.

WoJOWnicy z zainteresowaniem znajdą informację, że kanclerz II Rzeszy Niemieckiej, Otto von Bismarck, w 1871 roku wprowadził prawo wyborcze do Reichstagu, które przewidywało wybory posłów w 397 równych, jednomandatowych, okręgach wyborczych, obejmujących po ok. 100 tysięcy obywateli. W ten sposób na ziemiach polskich wybierano jednomandatowo 15 posłów w Poznańskiem, 13 w Prusach Królewskich i 12 na Górnym Śląsku. Procedura była dwuturowa, zdobycie mandatu w pierwszej turze wymagało większości ponad 50% ważnie oddanych głosów.

Artykuł dostępny jest w naszym Archiwum pod linkiem:

http://www.jow.pl/files/file/ND%20wobec%20formuly%20wyborczej.pdf

685 wyświetlen