/Kampania Bezpieczna Polska – rozwijamy pozytywne zainteresowania

Kampania Bezpieczna Polska – rozwijamy pozytywne zainteresowania

 

Włączmy się w kampanię Pawła Kukiza zmieleni.pl!!!

 

 

Redaktorzy wielkich mediów w swoich artykułach narzekają, że Polacy nie interesują się życiem politycznym, gdyż podczas każdych wyborów obserwujemy niską frekwencję.

 

Dlatego też oddajemy łamy naszego skromnego pisemka do dyspozycji kampanii zmieleni.pl, aby Polacy rozwinęli swoje pozytywne zainteresowania i powiększyli je o nową dziedzinę jaką jest polityka, życie społeczne, aby bardziej zainteresowali się swoimi sprawami i odciążyli zapracowanych polityków w ich trosce o wysokość naszych emerytur, o służbę zdrowia itd.  

 

Otóż 28 września br. w Radomiu odbyło się spotkanie organizacyjne osób zainteresowanych kampanią Pawła Kukiza zmieleni.pl. Oprócz zdecydowanych osób pragnących propagować kampanię, przybyły również inne osoby m.in. przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej. Pomimo że celem spotkania było zawiązanie radomskiej grupy koordynacyjnej, to uczestnicy zadawali przeróżne pytania dotyczące jednomandatowych okręgów wyborczych. Koordynator przedstawił wiele argumentów za wprowadzeniem w Polsce ordynacji większościowej. Z wypowiedzi przedstawicieli Młodzieży Wszechpolskiej dało się odczuć niechęć do ordynacji większościowej, ponieważ mniemam, że sądzą, że w sejmie może powstać układ dwubiegunowy: dwie partie polityczne wchodzą do parlamentu, a inne pozostaną poza parlamentem. Oczywiście nie jest to prawdą. Wystarczy porównać wyniki wyborów w Wielkiej Brytanii i w Polsce, które odbyły się w latach od 1992 do 2011.

 

Pozwolę sobie przedstawić to w tabelce:

 

Wielka Brytania

1992
1997
2001
2005
2010

Ilość partii reprezentowanych w parlamencie

9
10
10
12
11

Ilość partii startujących

34
19
20
18
21

Polska

1997
2001
2005
2007
2011

Ilość partii reprezentowanych w parlamencie

5
6
7
5
6

Ilość partii startujących

10
9
25
14
11

 

 

Dokładna analiza powyższego zestawienia wskazuje, że  ordynacja większościowa jest korzystna dla małych partii politycznych, gdyż większa ilość partii politycznych może mieć  swoich przedstawicieli w parlamencie. Ponadto ordynacja większościowa nie buduje zapory ogniowej  barykad dla małych partii politycznych w postaci tzw. progów wyborczych.

 

W demokracji już sprawdzonej przez wiele stuleci, tak jak w Wielkiej Brytanii, oczywiście powstaje układ dwubiegunowy, w którym dwie partie uzyskują największą ilość mandatów. Jedna partia, która wygrywa wybory natychmiast jest w stanie utworzyć rząd bez żadnych targów  koalicyjnych. Pomijam różne argumenty za wprowadzeniem ordynacji większościowej, gdyż pan profesor Jerzy Przystawa wspaniale opisuje je w swoich książkach.

 

Powyższy artykuł wskazuje, że nawet małe polskie partie polityczne mają większe szanse na mandat w sejmie, gdy zastosujemy ordynację większościową. Oczywiście, nie będą mogły utworzyć rządu, jednak posłowie tych partii uzyskają możliwość wypowiadania swoich racji z mównicy sejmowej.    

 

 

774 wyświetlen