Sąd Najwyższy uznał za niekonstytucyjne dwie kwestie: system, który sprawia, że głosujący nie mogą wybrać konkretnego kandydata i tzw. bonus dodawany zwycięskiej koalicji, by zapewnić jej większość miejsc w parlamencie.

Czytaj więcej na: http://fakty.interia.pl/swiat/news-wlochy-prawo-wyborcze-niekonstytucyjne,nId,1069306?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Dyskusja - 2 Komentarzy
 1. GENIEK D.C.

  26. Sty 2014,  godz. 01:28

  Gent.mo Pawel Kawarski
  In ITALIA è’ la Corte Costituzionale che dichiara l’incostituzionalità di una legge e non la Corte di Cassazione.
  Sempre in Italia, esiste un listino collegato alla lista elettorale (nominati) mentre in Polonia questa aberrazione non esiste.
  Viva cordialità
  G.

  Odpowiedz

 2. Pawel Kawarski

  08. Gru 2013,  godz. 12:47

  Należy odnotować to orzeczenie włoskiego Sądu Najwyższego, gdyż jego znaczenie daleko przekracza granice słonecznej Italii. Otóż, jeśli tamtejsza ordynacja jest niekonstytucyjna z uwagi na to, że głosujący nie mogą wybrać konkretnego kandydata, to jest to niemalże to samo jak w Polsce – wyborca polski „głosuje tylko na jedną listę kandydatów … przez co wskazuje jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu” (art. 227 par. 1). Gorzej, przepis tej lub podobnej treści obecny we wszystkich ordynacjach od 1989 r., a więc polskie wybory niekonstytucyjne od tamtego czasu. Wskazywaliśmy ten mechanizm, m.in., w wystąpieniach do kolejnych rzeczników praw obywatelskich, jako naruszający jedną z zasad wyborczych – zasadę bezpośredniości wyborów.

  Odpowiedz

Skomentuj

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.