Wybory do instytucji przedstawicielskich są jednym, choć niezbywalnym, z elementów mechanizmu, które zapewniają obywatelom zdolność rozliczania osób pełniących urzędy i funkcje publiczne z ich obowiązków.

Skuteczność instytucji wyborczych w spełnianiu tych funkcji zależy nie tylko od przyjętej metody wyboru, ale też od instytucjonalnego kontekstu, tj. od stanu pozostałych elementów mechanizmu i wzajemnych relacji między nimi.

Antoni Z. Kamiński "Wady i zalety JOW w świetle inżynierii konstytucyjnej" from JOW www.jow.pl

Wystąpienie prof. Antoniego Z. Kamińskiego na seminarium „Rozważania o systemach wyborczych: większościowe systemy wyborcze”, jakie odbyło się w Instytucie Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego 31 maja 2016.

About Antoni Z. Kamiński

profesor Instytutu Studiów Politycznych PAN; były szef Transparency International Poland; uczestnik Ruchu Obywatelskiego na rzecz JOW

Dyskusja - 1 komentarz
  1. Bacz

    03. Sie 2016,  godz. 01:39

    Kluczową sprawą jest to że gdy nie ma wyborów demokratycznych czyli większosciowych tylko są wybory niedemokratyczne (bo proporcjonalne) to w państwie nie ma demokracji, lud nie jest suwerenem, suwerenem zostaje mafiokrata, który wygrał wybory (jest to rodzaj monarchii). Mafiokrata zawsze będzie gorzej kierował państwem niż demokratycznie wybrany sejm bo dla niego zawsze interes jego mafii politycznej, protektorów i klienteli zawsze będzie ważniejszy niż dobro wspólne.

    Odpowiedz

Skomentuj

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.