Świadomi historycznej szansy, jaką stwarza referendum 6 września br., apelujemy do wszystkich obywateli Rzeczypospolitej o masowe opowiedzenie się za usunięciem najpoważniejszej wady ustrojowej naszego państwa, jaką jest patologiczna ordynacja wyborcza do Sejmu i oddanie głosu na TAK w odpowiedzi na pierwsze pytanie referendalne: „Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej?”.

Ruch JOW, założony 22 lata temu przez śp. prof. Jerzego Przystawę, promuje równą dla wszystkich swobodę kandydowania w wyborach do Sejmu RP, przeprowadzanych w 460 Jednomandatowych Okręgach Wyborczych. Od maja br. prowadzimy kampanię referendalną i udzielamy poparcia eksperckiego oraz logistycznego wszystkim grupom społecznym i politycznym walczącym o tę fundamentalną metareformę.

Popieramy Pawła Kukiza w popularyzacji idei JOW i kampanii na rzecz udziału w referendum. Paweł Kukiz, wywarł znaczący wpływ na decyzję Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego o ogłoszeniu referendum. Ruch JOW czekał na taką szansę dwa dziesięciolecia. Cieszymy się razem z Pawłem z jego wielkiego sukcesu i nie ustajemy w pracy na rzecz zwycięstwa w kampanii referendalnej.

Szczególnie gorąco deklarujemy nasze poparcie dla środowisk samorządowych biorących udział w naszej wspólnej kampanii referendalnej. Ruch JOW przez 22 lata swego istnienia czuł się integralną częścią tych środowisk. W samorządach idea JOW żyje najsilniej i tam Ruch JOW zawsze miał największe wsparcie. Ustawa o samorządzie terytorialnym z 1990 r., która diametralnie zmieniła charakter ustrojowy, funkcjonalny i prawny gmin w III Rzeczypospolitej, była najdalej idącą i najlepiej przeprowadzoną reformą ustrojową ostatniego 25-lecia. Stworzyła ona warunki dla odbudowania obywatelskich wspólnot lokalnych i realizacji ludowładztwa na poziomie gmin. To dzięki samorządom i powstałym tam patriotycznym wspólnotom, możemy dziś sięgnąć po prawdziwie wielką reformę, jaką jest radykalna zmiana sposobu wybierania posłów i przywrócenie podmiotowości obywatelom.

Apelujemy o masowe wsparcie naszej kampanii referendalnej do milionów Rodaków na całym świecie, a szczególnie zamieszkujących Wyspy Brytyjskie, gdzie Paweł Kukiz z postulatem JOW, odniósł zwycięstwo w I turze wyborów prezydenckich, osiągając w każdym z 46 obwodów wyborczych poparcie ponad 50%.

Dostrzegając lawinowo rosnącą popularność postulatu JOW wśród coraz liczniejszych grup społecznych, często różniących się ideologią i celami politycznymi, Ruch JOW buduje jedność w pracy wszystkich środowisk promujących JOW.

Warszawa, 18 lipca 2015

Uczestnicy Konferencji Ruchu Obywatelskiego na rzecz JOW
Lidia Bagińska, Łomianki
Piotr Bajda, Warszawa
Grzegorz Bajorek, Warszawa
Piotr Biliński, Łódź
Wojciech Błasiak, Dąbrowa Górnicza
Zbigniew Borecki, Łódź
Marcin Bugajski, Miedziana Góra
Małgorzata Burnecka, Wrocław
Waldemar Czaplicki, Warszawa
Maciej Doruchowski, Warszawa
Andrzej Dulian, Katowice
Wojciech Florek, Warszawa
Magdalena Fogiel-Litwinek, Kielce
Grzegorz Gajewski, Opatów
Jolanta Bąkowska-Gieysztor, Grzegorzewice
Jerzy Gieysztor, Grzegorzewice
Patryk Hałaczkiewicz, Wrocław
Artur Heliak, Wrocław
Ewa Hetmanek, pow. pruszkowski
Jan Jagielski, Kielce
Marcin Jagielski, Kielce
Antoni Z. Kamiński, Warszawa
Wojciech Kaźmierczak, Wrocław
Tomasz J. Kaźmierski, Southampton
Małgorzata Koplin, Łódź
Paweł Koplin, Łódź
Ewa Kościuch-Manandhar, Warszawa
Piotr Kowalczyk, Skierniewice
Karolina Krawczuk, Radom
Hanna Łoboda, Kielce
Paweł Maciak, Grójec
Karol Maluchnik, Wrocław
Krzysztof Molfa, Zdzieszowice
Mirosław Mrowiński, Nadarzyn
Anna Niedziałkowska, Warszawa
Fabian Niemyjski, Świętochłowice
Marcin Nowak, Radom
Paweł Olewiński, Warszawa
Robert Osadziński, Warszawa
Grzegorz Osowski, Sandomierz
Zbigniew Palasik, Warszawa
Jakub Perkowski, Warszawa
Rafał Pławski, Warszawa
Patryk Przeździecki, Warszawa
Agnieszka Przystawa, Wrocław
Włodzimierz Religa, Ostrowiec Świętokrzyski
Tadeusz Rogowski, Koszalin
Konrad Róg, Opoczno
Sławek Róg, Opoczno
Filip Sakowicz, Pruszków
Adam Skoczek, Garwolin
Marcin Skubiszewski, Warszawa
Maciej Skwara, Wrocław
Grzegorz Steczkowski, Poznań
Zbigniew Sycz, Rzeszów
Jarosław Szmyt, Ożarów Mazowiecki
Adam Wojdyn, Warszawa
Paweł Wołczański, Warszawa
Remigiusz Zarzycki, Warszawa
Paweł Zygmunt, Krapkowice

.

Dyskusja - 7 Komentarzy
 1. dilaw

  25. Lip 2015,  godz. 09:08

  Panie Marianie, „zobaczymy” to za mało. Już zobaczyliśmy w Senacie.
  JOW bez bazy to za mało. Przecież JOW ułatwia bieżącą kontrolę posłanego posłańca. Tysiące aktywistów zorganizują to, ale trzeb rzucić hasło i od naszych wybrańców domagać się „sprawozdawczości”.

  Odpowiedz

  • marian

   25. Lip 2015,  godz. 12:24

   Ruch Kukiza staraniem p. Sanockiego dryfuje w stronę Samoobrony*. Aktualnie ukułem hasło” Co jest pewnego w Ruchu Kukiza? że nic nie jest pewne”.
   Jak niżej napisałem wcześniej: Jow-y tak 🙂

   ________________________________________________________
   * Samoobrona to dla mnie rodzaj świadomości politycznej, która nakazuje podejmowanie każdego rodzaju działalności z wyłączeniem przyzwoitości.

   Odpowiedz

 2. dr_Adamson

  23. Lip 2015,  godz. 11:28

  Wole zagłosować na człowieka, który przysięga, że nie zdradzi Polski i nie da się kupić, niż na zdrajcę partyjniaczka, od lat sprzedanego. Przed głosowaniem przypomnijcie sobie stenogramy z afery podsłuchowej i zastanówcie się, czy czasem Wasz głos nie przedłuży egzystencji w polityce tych kanalii!

  Odpowiedz

 3. bisnetus

  20. Lip 2015,  godz. 18:53

  Myślę, że wielu ludzi głosując na Kukiza w wyborach prezydenckich głosowało przeciw całemu systemowi i przeciw wszystkim koncesjonowanym mafiom partyjnym u koryta. Natomiast wielu ludzi nie ma zamiaru popierać Kukiza jako uczestnika systemu i kolejnej koncesjonowanej mafii partyjnej u koryta.

  Tak jest przynajmniej w moim przypadku. Referendum i JOW-y – TAK. Kolejnych pajaców i band kolesi w Sejmie bez substancji i nawet z najszczytniejszymi pustymi hasłami – NIE.

  Żeśmy to już nieraz przerabiali. Palikot, Tusk i inni. https://bisnetus.files.wordpress.com/2015/07/wpim_my_tusk-satrapa1.png

  Odpowiedz

  • Zdzisław

   24. Lip 2015,  godz. 14:47

   Myślę, …… że za dużo myślisz za Polaków. Myśl za siebie, bo wygłaszając co myślisz o myśleniu Polaków, robisz tu za folksdojcza, a przecież nie jest to forum do mielenia mózgów Polaków.

   Odpowiedz

 4. Freeman

  20. Lip 2015,  godz. 17:48

  Dodałbym wielkimi literami na 1 stronie wyborczej, że ruch Kukiza to jest inna organizacja od Ruchu JOW. Paweł Kukiz traci poparcie i wygląda jakby JOWY traciły poparcie. A tak nie jest. Kiedy partia traci poparcie psychologia wyborcy jest taka, że może on opuścić taką spadającą partię.
  Ruch Kukiza może robić co chce w tym oczywiście popierać JOWy ale Ruch JOW skupia się wyłącznie na tej jednej sprawie i będzie się nią zajmował także po referendum, nawet jeśli będzie ono pozytywne dla JOW. Ruch JOW jest organizacją szeroko-społeczną łączą wszystkich ludzi, którzy chcą wyborów w JOW, niezależnie od ich poglądów politycznych, pochodzenia itp.

  Odpowiedz

 5. marian

  20. Lip 2015,  godz. 09:30

  JOW-y tak, reszta zobaczymy 🙂

  Odpowiedz

Skomentuj