/Turcja: Nowy system wyborczy zapewni większy udział w wyborach – www.dailysabah.com

Turcja: Nowy system wyborczy zapewni większy udział w wyborach – www.dailysabah.com

W 94. rocznicę powstania Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji, rządząca Partia AK dąży do zwiększenia udziału w wyborach poprzez zmianę systemu wyborczego.

(…) Będzie to ordynacja na wzór brytyjski czyli First-Past-The-Post (…). Turcja zostanie podzielona na 550 okręgów wyborczych, a posłowie będą wybierani w drodze głosowania większościowego. W nowym systemie wyborczym, posłowie będą wybierani bezpośrednio przez obywateli, co zwiększy uczestnictwo w wyborach. W systemie FPTP, wyborcy będą głosować nie tylko na partie polityczne, ale na kandydatów, którzy będą ich reprezentantami.

System FPTP był już stosowany w Turcji w latach 1950, 1954 i 1957, ale po 1960 roku został zmieniony na system reprezentacji proporcjonalnej. Obecny system proporcjonalny z 10% progiem wyborczym został wprowadzony w życie po 1980 roku, mimo że system wyborczy FPTP próbowano wprowadzić jeszcze dwukrotnie w 1987 i 1991 w czasie kadencji byłego prezydenta Turcji Turguta Özala (…).

Profesor Hikmet Kirik, z Uniwersytetu w Stambule powiedział, że „system wyborczy FPTP sprawi, że posłowie staną się niezależni od swoich szefów, teraz ich działania są ograniczone i zależą od zgody przywódców partyjnych”.

Posłowie będą mogli skupić się na mikroproblemach dotyczących ich okręgów wyborczych i pozostaną w bezpośrednim kontakcie ze swoimi wyborcami.

(…)

tłumacz. redakcja

Źródło „Daily Sabah” z 22.04.2014: http://www.dailysabah.com/politics/2014/04/23/new-electoral-system-to-ensure-more-participation

518 wyświetlen