Serdecznie zapraszamy na spotkanie z prof. Jerzym Przystawą w czwartek, 24 maja 2012 o godz.19. w Czudcu w Dworze nad Strumieniem. Tytuł spotkania "Kryzys systemów wyborczych". Po spotkaniu organizatorzy zaplanowali ognisko patriotyczne w pięknym parku pałacowym.

 

 

 

Dyskusja - 3 Komentarzy
 1. Jerzy Przystawa

  27. maja 2012,  godz. 17:46

  Tak, oczywiście. I teraz też będzie „coś na kształt JOW”, ponieważ proponowana ordynacja zawiera przywileje dla mniejszości etnicznych. Mianowicie: jeśli w okręgu wyborczym mieszka ponad 7% obywateli z jakiejś mniejszości, to ta mniejszość – o ile jej przedstawiciel nie zdobył mandatu w JOW – otrzymuje dodatkowy mandat tylko dla przedstawiciela tej mniejszości. Rumuni po prostu jeszcze nie zrozumieli jak działa JOW w UK, Kanadzie czy USA, w których są ogromne mniejszości i jest ich wiele, a jednak żadnych takich przywilejów dla mniejszości się nie wprowadza. Na ile ten przywilej okaże się łyżką dziegciu w beczce miodu, to dopiero praktyka może pokazać.

  Odpowiedz

 2. Jan Sadowski

  27. maja 2012,  godz. 17:06

  Fragment „One change is that candidates who rank first in their constituencies will be declared winners by default, regardless of the number of votes.”? zdaje się odnosić do faktu że wcześniej w Rumunii było coś na kształt JOW ale równocześnie z 5% progiem wyborczym…

  Odpowiedz

 3. Jerzy Przystawa

  27. maja 2012,  godz. 10:22

  Miło mi podzielić się z WoJOWnikami informacją, że podczas mojej wizyty na Podkarpaciu miałem dwa spotkania: jedno, jak w powyższej zapowiedzi, w Czudcu nad Wisłokiem, w gościnie u p. Anatola Wołoszyna w jego Dworku nad Strumieniem i drugie, w Nowej Dębie, w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, w piątek 25 maja, zatytułowane „Sposób na dobre państwo”. Na obu spotkaniach omówiłem sukces Rumunów i ich nową ordynację wyborczą, wprowadzająca JOW na wzór brytyjski, sytuację w Grecji i innych państwach UE w relacji do ordynacji wyborczej w tych krajach. Nie ma dobrego państwa, a więc państwa, które nie służy jedynie jako żerowisko dla elit, ale państwa, które wywiązuje się ze swoich obowiązków społecznych, a przede wszystkim państwa zdolnego prowadzić suwerenną politykę państwową i międzynarodową bez zapewnienia praw obywatelskich, w tym prawa do swobodnego kandydowania do Izby Niższej, bez odpowiedzialności polityków przed wyborcami, a więc bez JOW. Zreferowałem też Raport obserwatorów OBWE, którzy zarzucili Polsce, że łamię Konwencję Kopenhaską, w której Polska zobowiązała się zagwarantowania każdemu obywatelowi równego uczestnictwa w wyborach.

  Spotkanie w Nowej Dębie zorganizowali nasi starzy, ale młodzi, sojusznicy, panowie Marek Ostapko i Jacek Lubera. Po spotkaniu, do późnych godzin nocnych, przy grillu, dyskutowaliśmy sprawy publiczne. Wszystkim organizatorom tych spotkań wyrażam uznanie i podziękowanie.

  Mój referat w Nowej Dębie został nagrany i prawdopodobnie ukaże się na youtube.

  Odpowiedz

Skomentuj

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.