Wniosek do Senatu RP w sprawie referendum skierował prezydent Bronisław Komorowski po I turze wyborów prezydenckich. Referendum odbędzie się 6 września 2015. Wynik będzie wiążący, jeśli zagłosuje więcej niż połowa uprawnionych do głosowania.

Zostaną postawione 3 pytania:
1. „Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej?”.
2. „Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa?”.
3. „Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika?”.

„Debata senacka trwała 9 godzin. Za głosowało 54 senatorów koalicji PO-PSL, dwóch senatorów niezależnych oraz jeden senator z Prawa i Sprawiedliwości. Mieczysław Gil twierdzi jednak, że zagłosował przez pomyłkę. Pozostali senatorowie PiS nie wzięli udziału w głosowaniu”.

Źródło: „Senat wyraził zgodę na referendum 6 września” na www.wiadomosci.wp.pl 21 maja 2015

Dyskusja - 12 Komentarzy
 1. a

  07. Wrz 2015,  godz. 14:09

  Jakie referendum, taka frekwencja. Założę się że gdyby zorganizowali takie w sprawie uchodźców frekwencja byłaby zaskakująco wysoka.

  Odpowiedz

 2. Rafał

  05. Wrz 2015,  godz. 14:51

  Czas się zwijać z tego kraju. Niczym nie różnimy się od Białorusi czy innego pseudodemokratycznego kraju. Pytania powinny być jasne i jednoznaczne. No i najważniejsze by odpowiedzi na takie pytania miały zostać bezpośrednio przełożone na rzeczywistość. Takie referendum nic nie da. Tu trzeba rewolucji by posprzątać ten bałagan. Politycy w Polsce to przestępczość zorganizowana.

  Odpowiedz

  • Jerzy Gieysztor

   06. Wrz 2015,  godz. 16:06

   Rafał. Wielu rodaków, którzy z Ojczyzny wyjechali w ostatnich latach np. do Wielkiej Brytanii, zrozumiało dopiero za granicą, że naprawę polskiego państwa należy zacząć od wprowadzenia JOW w wyborach do Sejmu. Panu życzę takiego zrozumienia przed wyjazdem. Wtedy może zmieni Pan zamiary.

   Odpowiedz

 3. bartek

  01. Wrz 2015,  godz. 13:53

  Mnie wkurza że POpaprańcy pisza takie brednie -> http://6wrzesnia2015.pl/, nie ma jak farbowane lisy. Dla kasy niektórzy nawet pomalują sobie tyłek.

  Odpowiedz

 4. Radek

  16. Sie 2015,  godz. 22:28

  Pytania nie precyzyjne.
  1. JOW-y ale w wydaniu angielskim (moim zdaniem najgorszym), francuskim, australijskim, czy może systemie mieszanym. Pytanie to daje duże pole do spekulacji.
  2. Co to za pytanie. Po nim doskonale widać jakich mamy senatorów. TAK – no proste bez mian, ale NIE? to zwiększą finansowanie, zmniejszą, zlikwidują?

  Odpowiedz

 5. krzysztof

  01. Cze 2015,  godz. 16:51

  Grupa obywateli dążąca do określonego celu,to partia(czyli część społeczeństwa). JOW spełnia kryteria i choć prawdą jest,że tworząć nowe struktury,istnieje niebezpieczeństwo „podpięcia” się do nich niekoniecznie chętnych do pracy publicznej osób,to Ruch nie przetrwa bez stworzenia struktur nazywanych partyjnymi. Oświadczenie Pawła Kukiza o wycofaniu się z życia publicznego po osiągnięciu celu,czyli zmiany jedynie ordynacji wyborczej,jest błędem. Powszechny,ale nieuporządkowany ruch społeczny zniknie i rozpłynie się w codzienności,kiedy umilknie wyborczy gwar. A przecież JOW powinien być początkiem istotnych zmian w życiu i standardach politycznych,konsekwentną pracą na rzecz usprawniania życia społeczno-politycznego,wypracowywania nowych,lepszych procedur i zasad,które w konsekwencji sprawi,że Polakom żyć będzie się i lepiej i łatwiej. Paweł wycofa się a obecna klasa polityczna odetchnie z ulgą,bo zagrożenie umrze śmiercią naturalną a oni,dysponując póki co ogromnymi funduszami i strukturami,poradzą sobie i w systemie JOW a całe rzesze Polaków,zaangażowanych w Ruch dzisiaj,opuszczą ręcę ze zrezygnowaniem i zapewne nigdy więcej nie włączą się w podobną inicjatywę….
  Pozdrawiam.

  Odpowiedz

 6. Łukasz

  01. Cze 2015,  godz. 16:04

  W referendum 6 września zostaną postawione 3 pytania:
  1. „Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej?”.

  2. „Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa?”.

  3. „Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika?”.

  Jeśli chodzi o pierwsze pytanie, tutaj nie ma większych problemów ze zrozumieniem pytania i jej odpowiedzi jednoznacznej: tak lub nie. Koniec

  Drugie pytanie i trzecie niestety wymaga już głębszej analizy.
  Prościej gdy pytanie nr. 2 brzmiałoby:
  Czy jest Pani/Pan za finansowaniem partii politycznych z portfelów podatników?

  Trzecie pytanie to już jakiś bełkot, a prościej powinno brzmieć tak: Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem zasady, gdzie prawo podatkowe działa na korzyść podatnika?
  jak zwykle w Polsce chodzi o to, żeby zawsze było trudniej. Proszę o jakieś komentarze.

  Odpowiedz

 7. ORBI

  27. maja 2015,  godz. 12:39

  No tak, robotnik jak sie pomyli to mu reke maszyna utnie, a Senatorkom, co? podwyżke dadza. I zarabiaja kokosy, podrozuja sobie za nasze pieniadze i smieja za plecami. Komorowski przestal byc prezydentem to odrazu projekt emerytury wycofal i to ma byc człowiek chcacy dobra dla Polski i jej obywateli?

  Odpowiedz

 8. Marta

  27. maja 2015,  godz. 09:25

  2. „Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa?”.

  Co to w ogóle za pytanie? Rozmowy były konkretnie o finansowaniu partii politycznych z budżetu Państwa.

  Kto wie … jeśli w referendum wyrazimy sprzeciw do dotychczasowego sposobu finansowania to może wprowadzą jeszcze korzystniejsze dla siebie sposoby dalej biorąc pieniądze z budżetu.

  Pytanie powinno być sformułowane tak:
  „Czy jest Pani/Pan za finansowaniem partii politycznych z budżetu państwa?”

  Odpowiedz

 9. Grzegorz Osowski

  21. maja 2015,  godz. 22:46

  Mamy referendum ! z pytaniami zupełnie niejasnymi, nadającymi się co najwyżej do byle jakiego sondażu opinii publicznej.
  W pierwszym pytaniu , jego autor, pyta o WPROWADZENIE JOW.

  Okazało się ostatnio że prezydentowi Komorowskiemu , jako wieloletniemu zwolennikowi JOW najbardziej odpowiada system mieszany. W związku z tym nasuwa się pytanie czy ustanowienie ordynacji mieszanej w wyborach do sejmu było by wystarczającą zmianą ustroju państwa pozwalającą na to aby ,,nasza władza” mogła twierdzić że JOW został ,,wprowadzony”? Oczywiście , na tak postawione pytanie, odpowiedź może być jedynie pozytywna.
  Jak chodzi o drugie pytanie to żadna odpowiedź , zarówno TAK jak i NIE , nie wyklucza finansowania partii z budżetu państwa. Autor pytania pyta po prostu czy zmienić sposób finansowania partii z budżetu państwa. Pytanie dające rzeczywistą możliwość dokonania wyboru powinno mieć postać ;Czy jest Pani/Pan za likwidacją finansowania partii politycznych z budżetu państwa?

  Odpowiedz

  • a

   07. Wrz 2015,  godz. 14:12

   Bo to jakiś mistrz układania ankiet układał te pytania. Podstawowe błędy w pytaniach, a odpowiedzi zupełnie nic nie znaczące.

   Odpowiedz

 10. Tomasz

  21. maja 2015,  godz. 16:34

  Ręce opadają gdy słyszę to co wyprawia „POlscy” senatorowie.

  Odpowiedz

Skomentuj

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.