Kontynuujemy w Akademii JOW nasz cykl o systemach wyborczych. Tym razem przyjrzymy się systemom proporcjonalnym.
Możemy wyróżnić dwa podstawowe typy proporcjonalnych systemów wyborczych:
a. System list partyjnych – opiera się na założeniu, że głosujący musi dokonać wyboru pomiędzy listami kandydatów zgłoszonych przez partie polityczne, bądź pomiędzy kandydatami w ramach jednej bądź kilku list. W każdym jednak przypadku „oferta” pochodzi od partii politycznych, a kandydaci pozostają jej reprezentantami.
Wyróżniamy kilka kryteriów, na podstawie których możemy stworzyć wewnętrzną klasyfikację systemów list partyjnych, np. ze względu na uprawnienia wyborców – czy mogą oni wskazać tylko na preferowaną listę partyjną, czy wybrać jakiegoś kandydata z konkretnej listy, bądź wskazać kilku kandydatów z zupełnie różnych list. Innym wyróżnikiem jest metoda rozdziału mandatów pomiędzy poszczególne listy partyjne. I tak możemy wyróżnić m.in. metody d’Hondta, Hagenbacha-Bischoffa, Sainte-Lague czy Imperiali. Część z nich omówimy dokładniej w jednej z następnych odsłon naszego cyklu.
b. STV – single transferable vote – stosowany m.in. w Irlandii i na Malcie. Jednym z wymogów jego funkcjonowania jest istnienie stosunkowo małych okręgów wyborczych (od 3 do 5 mandatów). Podobnie jak w przypadku systemu alternatywnego głosowania wyborcy muszą uszeregować kandydatów od najbardziej do najmniej preferowanych. Następnie ustala się tzw. iloraz Droopa dla każdego okręgu według następującej formuły:
Dzielimy liczbę oddanych głosów w okręgu przez liczbę mandatów do zdobycia w okręgu plus jeden i do wyniku dodajemy jeden.
I teraz, jeżeli żaden z kandydatów z głosów „pierwszych miejsc” nie przekroczył wyniku ilorazu wyborczego Droopa, eliminuje się kandydata z najniższą liczbą głosów, a jego głosy są rozdzielane między pozostałych kandydatów według uzyskanych przez nich „drugich miejsc”. Jeżeli jeden z kandydatów przekroczy określoną przez iloraz Droopa liczbę głosów to uzyskuje mandat, a nadwyżkę głosów (czyli różnicę między uzyskaną przez niego liczbę głosów a ilorazem Droopa) rozdziela się między pozostałych odpowiednio według liczby uzyskanych drugich miejsc. Stosując przedstawiony sposób postępowania, dąży się do obsadzenia wszystkich mandatów przypadających na dany okręg.
W oparciu o:
Demokracje zachodnioeuropejskie. Analiza porównawcza, pod red. A. Antoszewski, R. Herbut, wyd. Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 1997;
Leksykon politologii. pod. red. A. Antoszewski, R. Herbut, wyd. atla 2, Wrocław 2004.
- Apel otwarty do Prezydenta RP i kandydatów na Urząd Prezydenta - 7 lutego 2025
- Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia JOW – 29.06.2024 - 13 czerwca 2024
- 30-lecie Ruchu JOW. Relacja video - 9 stycznia 2024
- Program VIII Listopadowej Konferencji Ruchu JOW - 29 października 2022
- VIII Listopadowa Konferencja Ruchu JOW – 5.11.2022 - 25 października 2022
- Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia JOW - 16 czerwca 2022
- Konferencja Ruchu JOW – 20.11.2021 - 17 listopada 2021
- Debata ustrojowa – Finansowanie partii politycznych - 19 października 2021
- Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia JOW - 6 lipca 2021
- Debata ustrojowa – system prezydencki czy parlamentarno-gabinetowy - 27 czerwca 2021