To, co przez niektórych uznawane jest za wadę tej ordynacji, przez innych może być uznane za zaletę. Ordynacja wyborcza oparta o JOW-y obcina ekstrema, posiada mechanizmy stabilizujące.
Pierwszą najważniejszą konsekwencją ordynacji wyborczej opartej o JOW-y jest to, że prowadzi do wyłonienia systemu dwupartyjnego. Partie, które są gdzieś na obrzeżach dostają bardzo mało głosów. Takie partie ekstremalne mają ogromne trudności w przebiciu się do ośrodków władzy. To właśnie stało się w wyborach w Wielkiej Brytanii w 2015 roku.
Fragment rozmowy z prof. Markiem Kamińskim w Telewizji Republika zarejestrowanej 22 grudnia 2015 roku.
Marek Kamiński jest matematykiem, politologiem i socjologiem, profesorem na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine, specjalizuje się w teorii gier i podejmowania decyzji.
- Apel otwarty do Prezydenta RP i kandydatów na Urząd Prezydenta - 7 lutego 2025
- Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia JOW – 29.06.2024 - 13 czerwca 2024
- 30-lecie Ruchu JOW. Relacja video - 9 stycznia 2024
- Program VIII Listopadowej Konferencji Ruchu JOW - 29 października 2022
- VIII Listopadowa Konferencja Ruchu JOW – 5.11.2022 - 25 października 2022
- Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia JOW - 16 czerwca 2022
- Konferencja Ruchu JOW – 20.11.2021 - 17 listopada 2021
- Debata ustrojowa – Finansowanie partii politycznych - 19 października 2021
- Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia JOW - 6 lipca 2021
- Debata ustrojowa – system prezydencki czy parlamentarno-gabinetowy - 27 czerwca 2021
W Polsce są setki etatowych politologów w uczelniach państwowych tj. finansowanych z dotacji budżetowej (pieniędzy podatnika). ONI w swojej działalności dydaktycznej i naukowej powtarzają jak mantrę zapis konstytucyjny o wyborach 5-przymiotnikowych do sejmu. Dziś już wiemy, dzięki Opinii nr 190/2002 Komisji Weneckiej (organu Rady Europy – nie mylić z instytucjami UE i z samą UE), że w ww. bloku nazw określających cechy wyborów przymiotnik „wolne” winien zastąpić „proporcjonalne”. Jeszcze do niedawna ww. Opinia była publikowana po polsku na stronie PKW a mimo to do prawie wszystkich polskich akademików fakt ten nie docierał. A to właśnie od tej grupy, z różnymi profesorami Radosławami et consortes na czele winniśmy się dowiedzieć w pierwszej kolejności o konieczności naprawienia wadliwego (w świetle dzisiejszych standardów) zapisu konstytucyjnego.
Dobrze, że kolejny Profesor z zza granicy, choć jeszcze nie w silnym medium ogólnopolskim zabiera głos w ważnej sprawie obywatelskiej jakim jest naprawa systemu wyborczego do sejmu.