/pomorska.pl: prof. Andrzej Szahaj o jednomandatowych okręgach

pomorska.pl: prof. Andrzej Szahaj o jednomandatowych okręgach

Ogromnym problemem polskiej polityki jest absencja wyborcza. Wybory do Sejmu w jednomandatowych okręgach mogłyby to zmienić – uważa prof. Andrzej Szahaj, dziekan Wydziału Humanistycznego UMK.

– PiS sprzeciwia się okręgom jednomandatowym. Małgorzata Sadurska powiedziała PAP, że głosowanie na listy już się ugruntowało.

– Problemem polskiej polityki jest absencja wyborcza. Ona pokazuje, że ogromna grupa obywateli straciła nadzieję, że będzie kiedykolwiek przez kogokolwiek reprezentowana w Sejmie. Poza tym wciąż jest dominacja aparatów partyjnych, zjawisko „spadochroniarzy”, którzy kandydują z miejsca, którego nawet dobrze nie znają, nie są w żaden sposób związani z lokalnym elektoratem.

– Okręgi jednomandatowe mogłyby to przeciąć.
– Jest oczywiste, że w okręgach jednomandatowych preferowano by ludzi, którzy są stąd, są znani. Aparat partyjny nie mógłby tak po prostu przerzucać ludzi, rozstawiać ich po całej Polsce.

Cały wywiad z prof. Andrzejem Szahajem pt. Posłowie z okręgów jednomandatowych? Nie tak łatwo to zrobić na portalu www.pomorska.pl z 10.06.2014

828 wyświetlen