Na spotkaniu zwołanym 15 listopada  w sprawie listu z Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przybyli wymienili wiele postulatów, z których wyłonione dwa zasadnicze:

 

1.  Usunąć ograniczenia biernego prawa wyborczego na stanowiska: wójta, burmistrza, prezydenta i wprowadzić zasady, jakie są praktykowane w JOW, a więc kandydaci na powyższe stanowiska powinni spełnić następujące warunki:

 • zebrać 10 podpisów wyborców popierających kandydata;
 • każdy kandydat wpłaca kaucję w wysokości (propozycja 3 tys.), kaucja jest zwracana, jeśli kandydat uzyska minimum 5% poparcia.

 

2.  Zlikwidować U S T A W A z dnia 16 lipca 1998 r. ORDYNACJA WYBORCZA DO RAD GMIN, RAD POWIATÓW I SEJMIKÓW WOJEWÓDZTW z późniejszymi zmianami  w jej miejsce wprowadzić zapis, że Ordynacja Wyborcza do rad, gmin, sejmików wojewódzkich leży w kompetencjach odpowiednich struktur samorządu terytorialnego.

 

Ponadto powołuje się zespół roboczy, który zajmie się przygotowaniem propozycji podziału kompetencji w poszczególnych szczeblach samorządu terytorialnego. Zainteresowane osoby prosimy o przesłanie swoich propozycji w zakresie na adres: grzegorzielinski@gmail.com .

 


About Grzegorz Zieliński

Dyskusja - 1 komentarz
 1. Janusz Kuc

  18. Lis 2010,  godz. 21:05

  Pan Wis kilkakrotnie podkreslal w swoich artykulach ze rola samorzadu jest organizacja infrastruktury, sprzatanie, odsniezanie, prawo budowlane, straz pozarna itd a wiec calkiem prozaiczne zajecia nie wymagajace zadnej ideologii. Polska niestety miala pecha i caly XX wiek zajmowala sie ideologia, kiedy inni doskonalili rozwiazania systemowe. Stad taka roznica w poziomie zorganizowania panstwa. Gdyby obnizyc podatki o 40%, zwiekszyc podaz uslug w dziedzinie infrastruktury co najmniej 3 krotnie, i podniesc place pracownikow komunalnych do poziomu ok 35 zl /h, Polska zblizyla by sie do standartow „zachodnich”. Czas podlaczanie do sieci wod –kan czy pradu powinien skrocic sie do najwyzej paru dni zamiast obecnych miesiecy czy lat.
  Roznica w zorganizowaniu bierze sie z podejscia samorzadu do tematu. Nietrudno policzyc ze jeden pracownik na koparce pracujacy z szybkoscia 20 m/h przez 290 dni w roku, zapewni podlaczenie do sieci dla ok 1000 domow. Kiedy zatrudni sie w jego miejsce ideologa-kombinatora to niestety nic nie zapewni. Prosty wniosek trzeba skopiowac zachodnie rozwiazania systemowe.
  Z cala pewnoscia punkt 2 „likwidacja ustawy z dnia 16 lipca 1998 r. … miala by kluczowe znaczenie. Dobre bylyby tez nastepujace rozwiazania systemowe
  1. Osobny podatek katastralny dla gmin i powiatow, liczony procentowo od wartosci nieruchomosci 0.1 – 0.15% wartosci. Zlikwidowac Janosikowe.
  2. Zasada rownego podzialu wszelkich dochodow gminy (wlaczajac dotacje z zewnatrz) po rowno na glowe obywatela.
  3. Zakaz zadluzania do poziomu wojewodztwa, chyba za dlug bedzie potwierdzony przez referendum
  4. Likwidacja wszelkich sztucznych funkcji narzucanych przez panstwo jak np wojewoda, starosta, marszalek itd. W to miejsce wprowadzic demokratyczna zasade ze rzadza tylko i wylacznie ludzie wybrani przez wiekszosc obywateli.
  5. Duza niezaleznosc w dziedzinie prawa budowlanego dla gmin i powiatow.
  6. Jawnosc budzetu gminy i powiatu. Jawnosc dochodow wojta, burmistrza, radnych itd. Dokladne rozliczenie budzetu wysylane co roku do kazdego podatnika.
  7. Przwo do odpisu od podatku katastalnego wszelkich wydatkow na lokalna infrastrukture (rzadko stosowane).

  Odpowiedz

Skomentuj