Środowe, 7 grudnia 2016, głosowanie w Westminsterze w sprawie Brexitu, to kolejny przykład działania JOW. W JOW posłowie boją się wyborców, bo – dzięki jednomandatowym okręgom wyborczym – w następnych wyborach wyborcy rozliczą każdego z nich indywidualnie.
Liderzy partyjni nie mogą na to wywrzeć żadnego wpływu. Najlepiej oddaje tę cechę brytyjskiego systemu wyborczego komentarz George’a Parkera w „Financial Times”. Parker pisze, że nawet posłowie Partii Pracy głosowali za Brexitem, bo boją się wejść wyborcom w drogę.
Źródło: George Parker – Parliament endorses Brexit: what does the vote mean?, „Financial Times”, 8.12.2016

- W rocznicę śmierci prof. Jerzego Przystawy - 2 listopada 2024
- Do Uczestników Ruchu JOW - 5 stycznia 2024
- 30-lecie Ruchu JOW - 12 października 2023
- Waldemar Rataj w 450. rocznicę uchwalenia aktu Konfederacji Warszawskiej - 1 lutego 2023
- Co to jest konstytucja? - 3 maja 2021
- Konferencja naukowa „100-lecie Konstytucji marcowej – geneza, postanowienia, zasady ustrojowe” - 8 marca 2021
- Pożegnanie śp. Janusza Sanockiego (1954-2020) - 8 grudnia 2020
- Listopadowa Konferencja Ruchu JOW – 14.11.2020 - 10 listopada 2020
- Mocny głos Brytyjczyków: NIC O NAS BEZ NAS! - 14 grudnia 2019
- Wystąpienie prof. Tomasza J. Kaźmierskiego - 20 października 2019
Ci co glosowali przeciw to w wiekszosci SNP, Scottish National Party, szkoci ktorzy glosowali przeciw Brexit w referendum.
Wyborcy brytyjscy zaglosowali za Brexitem głównie z tego powodu że UE jest niedemokratyczna, władza w UE pochodzi z odgórnych nominacji mafij politycznych a nie z oddolnych awansów w demokratycznych wyborach, wyborcy nie mają nad wladzami UE żadnej kontroli, to zdemoralizowana arystokracja, która zagarnia ogromne publiczne pieniądze za swoje marnotrawne, skorumpowane rządzenie.
Zgodnie z wolą narodu brytyjskiego wyrażoną w referendum brytyjski parlament podjął uchwałę dot. wyjścia z Unii Europejskiej i stosunkiem głosów 461:89 zdecydował o rozpoczęciu procedury Brexitu pod koniec marca 2017 r. Obstawiałem, że tak będzie – w końcu brytyjscy posłowie są wybierani w JOW-ach. Tymczasem wielu pismaków piszących do polskojęzycznych gazet o pełnym kapitale niemieckim twierdziło, że większość Izby Gmin może być przeciw decyzji własnego narodu wyrażonej w referendum. W rzeczywistości pod wpływem referendalnego zwycięstwa zwolenników Brexitu, za Brexitem opowiedzieli się nawet dotychczasowi agitatorzy pozostania w Unii Europejskiej. Premier Theresa May nie brała udziału w głosowaniu z powodu wizyty zagranicznej, ale wcześniej wypowiadała się już, że w związku z decyzją w referendum trzeba przygotować Wielką Brytanię do wyjścia z UE, o czym pisał 6 X 2016 prof. Tomasz J. Kaźmierski :http://jow.pl/jow-y-uratuja-brytanie-przed-ceta/