Przypominamy tekst uchwały podjętej przez Okręgową Radę Adwokacką w Katowicach w dniu 22 marca 2012.


 

Zawód polityka stał się zawodem zamkniętym dla aktywnych społecznie obywateli. Ukształtowany system partyjny skutecznie wyeliminował możliwość wpływu na rządy w państwie dla rzeszy osób nie związanych z kastą politycznych "celebrytów", monopolizującą życie polityczne ostatniego dwudziestolecia.


 

Nie jest to zgodne ani z zasadami demokracji, ani z interesem państwa. Gry wewnątrzpartyjne często bowiem powodują, że eksponowane stanowiska w państwie obejmują ludzie jawnie niekompetentni, a dorosłych obywateli pouczają osoby, które same niczego nie osiągnęły we własnym życiu zawodowym.


 

Dlatego uznajemy, że argumentacja, związana z postulatem tzw. deregulacji winna mieć w pierwszym rzędzie zastosowanie do grupy zawodowych polityków.


 

Z powyższych względów postanawiamy poprzeć działania, służące realizacji postulatów, niezbędnych dla deregulacji zawodu polityka w Polsce. Są nimi:

zmiana ordynacji wyborczej do Sejmu i Senatu poprzez wprowadzenie okręgów jednomandatowych,

zmiana ordynacji wyborczej do Sejmu i Senatu poprzez ograniczenie minimum liczby podpisów osób, popierających kandydata do 500.


 

Realizacja powyższych postulatów umożliwi czynny udział w wyborach osobom wyróżniającymi się pozytywnie w lokalnych społecznościach, których wkład w życie polityczne istniejący system partyjny skutecznie eliminuje. Przyjęte w dotychczasowej ordynacji rozwiązania uwzględniają wyłącznie interes grupy zawodowych polityków.


 

Postulaty te postanawiamy upowszechnić w całym prawniczym środowisku zawodowym i poza nim.


 

Nadto postanawiamy podjąć kroki, służące opracowaniu projektu odpowiednich zmian ustawodawczych przez odpowiednie komisje samorządowe.Tekst opublikowany został na portalu www.adwokatura.pl

 

 


Dyskusja - 3 Komentarzy
 1. Grzegorz Reda

  16. Wrz 2012,  godz. 13:42

  Zapraszamy więc ORA do aktywniejszego deregulowania obecnego układu politycznego. Sama deklaracja choć znacząca to mało. Włączcie się do działań prowadzonych przez Ruch JOW oraz do obecnie trwającej akcji zmieleni.pl

  Odpowiedz

 2. Wojciech Kulesza

  30. Mar 2012,  godz. 10:38

  Pomysł świetny, jak deregulacja – to deregulacja. Tym bardziej, że jest to najpierwszy postulat polskiego społeczeństwa – zgłaszany od wielu lat. Jest to też postulat opozycji lat osiemdziesiątych, postulat który prawem kaduka „sprzedano” w Magdalence a który spowodował dla Polski tak katastrofalne społeczne skutki.

  To bardzo dobry test na wiarygodność i prawdziwość intencji Rządu Premiera D. Tuska i min. Jarosława Gowina – twórcy tego projektu.

  Odpowiedz

 3. Paweł Kawarski

  29. Mar 2012,  godz. 20:07

  Wielkie brawa dla Anonima (współautora?), który odnalazł tę uchwałę, a także dla samej ORA, która wychodzi poza wąski zakres „świadczenia pomocy prawnej” !!!

  Miejmy nadzieję, że deklaracje tam wyrażone zostaną zrealizowane, może poza nadal zbyt wysokim progiem wejścia w postaci 500 podpisów).

  Odpowiedz

Skomentuj

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.