Z głębokim bólem przyjąłem wiadomość o nagłej śmierci Mariusza Wisa – niestrudzonego WoJOWnika.

 

 

Mariusz Wis, IV Marsz na Warszawę

 

Mariusz dołączył do Ruchu na rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych 13 lat temu, podczas prawyborów i konferencji samorządowych rozpoczętych w Nysie. Od razu rzucił się w wir pracy na rzecz zmiany ordynacji z pełną energią. Uczestniczył chyba we wszystkich konferencjach i spotkaniach JOW, zasypywał redakcje gazet (zwłaszcza "Rzeczpospolitej") trafnymi komentarzami i polemikami, w których popularyzował i bronił idei JOW, był autorem wielu artykułów w prasie, aktywnie uczestniczył w organizowaniu kolejnych Marszów na Warszawę.

 

Był twórcą Fundacji im. Jamesa Madisona – organizacji pożytku publicznego gromadzącej fundusze na akcje Ruchu JOW.

 

W ostatnim czasie Mariusz zainicjował i kierował tą pracą – opracowanie zmian do kodeksu wyborczego wraz z podziałem kraju na 460 jednomandatowych okręgów wyborczych. Ta monumentalna praca została skończona kilka tygodni temu – jest to więc dzieło życia Mariusza.

 

Mariusz, z którym rozmawiałem jeszcze w piątek, był pełen energii skończył zaledwie 62 lata.

 

Jego śmierć jest dla nas – Jego przyjaciół z  Ruchu Obywatelskiego na rzecz JOW – ciosem. Straciliśmy oddanego sprawie, pełnego pomysłów i energii Przyjaciela.

 

Mariuszu! Będziemy o Tobie pamiętać!

 

Żonie śp. Mariusza i Jego rodzinie składamy serdeczne wyrazy współczucia.

 

 

 

                                                                                                              Janusz Sanocki

Ruch Obywatelski na rzecz JOW

 

Dyskusja - 7 Komentarzy
 1. Romuald Z. Krajewski

  10. Cze 2013,  godz. 12:54

  To niespodziewana i ogromna strata. Pamięć o Jego energii i zaangażowaniu powinna motywować nas wszystkich do kontynuacji prac przybliżających wyznaczony cel ruchu. RIP (*)

  Odpowiedz

 2. Krzysztof Kowalczyk

  09. Cze 2013,  godz. 23:29

  Nikt z nas się nie spodziewał takiego obrotu wypadków – jeszcze w czwartek podczas Stołecznej Debaty Młodych nt. systemu wyborczego, gdzie byłem jednym z prelegentów, p. Wis tryskał energią i rozdawał swoją broszurę. Zabierał głos z publiczności, mówił, że chętnie dałby się w przyszłości zaprosić do wygłoszenia szerszego referatu nt. JOW i zapraszał na dużą konferencję w Sejmie na ten temat, którą planował już na wrzesień.

  W Ruchu JOW straciliśmy jednego z najwytrwalszych i najpracowitszych działaczy, a w mojej ocenie także najwybitniejszego publicystę na temat jednomandatowych okręgów wyborczych po śmierci prof. Przystawy. Cześć Jego pamięci i wyrazy współczucia dla rodziny.

  Odpowiedz

 3. Łukasz Bień

  09. Cze 2013,  godz. 23:22

  Nie do wiary…
  @Jan Przykładny
  Projekt nie jest jeszcze skończony, bodaj w zeszłym tygodniu został opublikowany na stronie Fundacji Madisona: http://www.madison.org.pl/kodeks-wyborczy-jow.php
  Szczególnie do dopracowania był podział na okręgi wyborcze, niektórych województw jeszcze nie udało się podzielić.
  Niech Panu Mariuszowi ziemia lekką będzie!

  Odpowiedz

 4. Wojciech Kulesza

  09. Cze 2013,  godz. 22:28

  To informacja niemal niewiarygodna choć niestety prawdziwa. Czemu Bóg zabrał Ciebie w takim ważnym momencie – to tajemnica ! Teraz, gdy pospolite ruszenie na rzecz zmiany ordynacji i wprowadzenie JOW w wyborach do Sejmu według Twojej ordynacji jest tak blisko ? Bo bliskie jest wyczerpanie społeczeństwa polskiego ciągnącą się sytuacją nieudolności i brakiem dobrej woli, zawłaszczeniem Polski. Jesteś tam blisko najważniejszego decydenta, nie mam wątpliwości, że będziesz dalej pomagał Polsce …

  Twojej szabli bardzo będzie brakować, ona była niazastąpiona bo byłeś jednym z najlepszych sposród nas – woJOWników ! Wielką stratę poniosła też Fundacja Madisona.

  Żegnaj Mariusz !

  Odpowiedz

 5. Jan Przykładny

  09. Cze 2013,  godz. 21:53

  A to strasznie smutna wiadomość. Całkiem niedawno pytałem Pan Wisa jaki jest stan prac nad projektem ustawy. A tu taki szok. Szczere kondolencje dla ciężko doświadczonej rodziny.
  .
  A co do projektu, to jeśli jest skończony, to dlaczego jest jeszcze „poufny/ściśle tajny”?

  Odpowiedz

 6. Piotr Dzikorski

  09. Cze 2013,  godz. 21:44

  Wielka strata, wielka szkoda. Wartościowi ludzie odchodzą. Około pół roku temu zmarł prof. Jerzy Przystawa teraz Mariusz Wis. Dla mnie osobiście byli oni zawsze pozytywnym i godnym naśladowania przykładem jak można zaangażować się w krzewienie wśród ludzi wartościowych idei jaką moim zdanie jest bez wątpienia JOW. Mam nadzieję, że dożyję czasów, że ordynacja wyborcza do Sejmu w Polsce będzie oparta o 460 Jednomandatowych Okręgów Wyborczych z równą dla wszystkich swobodą kandydowania. Im się nie udało doczekać… Będę robił co w mojej mocy dalej, by uświadamiać ludziom destrukcyjny wpływ ordynacji proporcjonalnej na kształt życia publicznego w Polsce. Będę robił to dla siebie i dla nich.

  Odpowiedz

 7. Wojciech Kaźmierczak

  09. Cze 2013,  godz. 21:36

  Trudno uwierzyć! Niech spoczywa w pokoju. Będzie nam wszystkim Go brakowało.

  Odpowiedz

Skomentuj

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.