Miło nam poinformować, że Kapituła Nagrody Społecznej im. Piotra Skórzyńskiego "Opoka" nagrodziła w tym roku medalem "Opoka Czynu" prof. Jerzego Przystawę. Obok prof. Przystawy nagrodzeni zostali: medalem "Opoka Słowa" pisarz Stanisław Murzański i medalem "Opoka Ducha" pp. Joanna i Andrzej Gwiazdowie.


Wręczenie Nagrody odbędzie się 3 czerwca 2011, o godzinie 18.00 w Sali Konferencyjnej Domu Pielgrzyma "Amicus" przy ul. Hozjusza 2 (obok kościoła p.w. św. Stanisława Kostki na Żoliborzu) w Warszawie.

http://jerzyprzystawa.salon24.pl/304392,brytyjskie-mohery-pokonaly-2-1-sily-postepu

Komentarz z Salonu24


GRATULACJE dla prof. Jerzego Przystawy – medal "Opoka Czynu"

Właśnie wyczytałem, ze jutro, 3 czerwca 2011, o godz.18, w Sali "Amicus" w Warszawie przy ul. Hozjusza 2 odbędzie się uroczystość wręczenia medali "Nieulękłym w dążeniu do prawdy" w III edycji nagrody Stowarzyszenia "Opoka".

W tym roku medale przyznano:
medal "Opoka Ducha" – Joannie i Andrzejowi Gwiazdom
medal "Opoka Slowa" – Stanisławowi Murzańskiemu
medal "Opoka Czynu" – prof. Jerzemu Przystawie

Deprecjacja odznaczeń państwowych w dzisiejszej Polsce spowodowała, że nagrody niezależnych organizacji są tym bardziej wiele mówiące i wartościowe. A fakt, że palący i absolutnie zasadniczy problem zmiany ordynacji wyborczej do Sejmu jest obłożony partyjną cenzurą czyni to wyróżnienie niezbędnym dla przemysleń polskich wyborców.

Ad multos annos!


PS A oto nieco informacji z poprzedniej edycji (2010): http://blogmedia24.pl/node/30705
A może by ktoś z warszawiaków reprezentował jutro nas z tego blogu?
HENRYK Z AUSTRALII


 


Dyskusja - 6 Komentarzy
 1. Jerzy Gieysztor

  04. Cze 2011,  godz. 11:46

  Relację z uroczystości, zatytułowaną „Sojusz czystych sumień” zamieszcza na swoim blogu Teresa Bochwic http://tbochwic.salon24.pl/.

  Odpowiedz

 2. Paweł Kawarski

  01. Cze 2011,  godz. 14:39

  bardzo dziękuję Panie Profesorze za rekomendację, wskazuje ona, że Stanisław Murzański ma podobny, jeśli mogę się tak wyrazić, życiorys jak Antoni Heda „Szary”, którego „Wspomnienia” ze swej strony polecam
  po lekturze tej innych książek z najnowszej historii, tak sobie myślę, że nasze (wyjąwszy Pana i innych aktywnych woJOWników) zmagania w sprawie j.o.w. , jakkolwiek ważne, wypadają niezwykle blado na tle dokonań tych Bohaterów
  Pozdrawiam również serdecznie

  Odpowiedz

 3. Jerzy Przystawa

  01. Cze 2011,  godz. 14:07

  Paweł Kawarski, za gratulacje dziękuję. Książki Stanisława Murzańskiego to lektura obowiązkowa. Szkoda, ze są one praktycznie niedostępne. Najgoręcej polecam. Poza tym wspaniała postać: żołnierz AK i WiN, lata 1948 – 1955 spędził w więzieniu. Artysta malarz. Jego powieść „Zwycięzcy”, to opowieść o młodych ludziach, jak on sam, którzy po latach walki w konspiracji znaleźli się w ubeckich katowniach, przy pracy w kamieniołomach itp. Książki „Między kompromisem a zdradą”, „Wśród łopotu sztandarów rewolucji”, „PRL – zbrodnia niedoskonała”, „Sojusz nieczystych sumień” to opis ewolucji postaw polskich inteligentów po roku 1945 i w okresie „transformacji ustrojowej”. Koniecznie trzeba przeczytać.

  Pozdrawiam serdecznie,

  Odpowiedz

 4. Paweł Kawarski

  01. Cze 2011,  godz. 12:32

  Jestem przekonany, że wszyscy zaangażowani w sprawę j.o.w. składają Panu Profesorowi serdeczne gratulacje z okazji wyróżnienia i odczuwają satysfakcję, że Jego niezłomna postawa znalazła uznanie nawet organizacji, o której mało kto słyszał (chyba nawet nie ma swojej strony), poprzez obecność na uroczystości będziemy mogli zaświadczyć o tym chociażby nie byłoby tu więcej wpisów

  Przez to wyróżnienie znajdujemy po raz kolejny potwierdzenie, że żyjemy w dwóch równoległych światach: tzw. w głównym nurcie, który może zajmować się dosłownie wszystkim tylko nie ordynacją wyborczą (i innymi zagadnieniami, według uznania), oraz poza nim (w pewnym sensie w podziemiu) gdzie zajmujemy się realnymi sprawami

  Na marginesie, bardzo interesująca obecność dwóch laureatów wyróżnionych przez tę samą organizację Jerzego Przystawy i Andrzeja Gwiazdy o całkowicie odmiennych poglądach na sprawę ordynacji wyborczej – gorącego zwolennika i przeciwnika j.o.w., tym niemniej niezależnie od dzielących ich różnic, niech mi wolno będzie obu laureatom złożyć gratulacje z okazji uhonorowania Medalami

  Pozdrawiam

  PS. przyznaję, książek Stanisława Murzańskiego niestety nie znam.

  Odpowiedz

 5. Jerzy Przystawa

  22. maja 2011,  godz. 22:38

  Dziękuję Jerzemu Gieysztorowi za gratulacje. Jak się dowiedziałem „zakulisowo”, Kapituła Nagrody zamierzała przyznać ją Ruchowi JOW, a nie mnie personalnie. I tak też o wyróżnienie traktuję. Dziękuję też Jerzemu, że zwraca uwagę na fakt, że honor ten przypadł mi w towarzystwie Stanisława Murzańskiego, którego uważam za wielkiego pisarza, a jego książki ” Między kompromisem a zdradą”, „PRL – zbrodnia niedoskonała”, „Wśród łopotu sztandarów rewolucji” za najważniejsze książki napisane w Polsce po wojnie, które powinny, moim zdaniem, być w bagażu intelektualnym każdego polskiego inteligenta, w szczególności młodego. Niedawno ukaząła się kolejna książka Stanisław Murzańskiego: „Sojusz nieczystych sumień”, którą polecam tak, jak poprzednie. Oczywiście te pozycje nie wyczerpują bogactwa twórczości Stanisława Murzańskiego.

  Odpowiedz

 6. Jerzy Gieysztor

  22. maja 2011,  godz. 22:21

  Gratulujemy i cieszymy się z przyznania Profesorowi Jerzemu Przystawie medalu „Opoka Czynu”. Jest to dowód na to, że nie wszystko dobro, jakiego dokonał ( i dokonuje ) idzie w niepamięc. Wyznaczona wspólnie z pisarzem Stanisławem Murzańskim dekoracja powiększa honor odznaczenia Jerzego Przystawy. Ten honor spływa pośrednio także na Ruch Obywatelski na rzecz JOW, którego Jerzy Przystawa jest animatorem i liderem. Zaś w sytuacji konsekwentnego przemilczania działań Ruchu i jego lidera przez media tzw. głównego nurtu, nasza satysfakcja jest jeszcze większa. Bo przy postępującej moralnej dewaluacji odznaczeń państwowych wzrasta ranga nagród społecznych. Takich, jak ta im. Piotra Skórzyńskiego. Laureatami jej zostali dotychczas zasłużeni w działaniach wspierających lub zgodnych z rzeczywistymi aspiracjami Polaków. I oby tak było w przyszłości.

  Odpowiedz

Skomentuj

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.