W polskim życiu publicznym, pod koniec 2015 roku, zakończyła się bitwa o Trybunał Konstytucyjny (a przynajmniej ważna jej faza) pomiędzy siłami skupionymi wokół przegranej w wyborach 2015 roku PO i siłami zwycięskiego PiS. Na przełomie roku rozpoczęła się bitwa następna. Tym razem o media, pozycję co najmniej równie kluczową. PiS rozłożyło ją na etapy, techniczny i merytoryczny. Efektem tego drugiego mają być MEDIA NARODOWE.
Jeżeli sprawdzianem ich zasługiwania na tę zobowiązującą nazwę ma być promowanie racji stanu polskiego społeczeństwa, to dla troszczących się o służebność państwa wobec obywateli, pierwszorzędnym probierzem tego promowania jest aktywna gotowość mediów publicznych do przeprowadzania debat o sposobie wybierania posłów do Sejmu RP.
Żeby debaty były uczciwe, niezbędne jest zapoznanie Polaków z kompletem zasad wyborczych opisanych przez Regułę wyborczą JOW [1] i dopuszczanie do ich nieskrępowanego omawiania przez ekspertów Ruchu Obywatelskiego na rzecz JOW.
Ruch JOW od ponad dwudziestu lat postuluje wybory do Sejmu w pełni wolne, to jest, przeprowadzane w czterystu sześćdziesięciu jednomandatowych okręgach wyborczych, z równą dla wszystkich pełną swobodą kandydowania. Ten postulat był tematem wykluczonym w mediach po okrągłostołowych. A w kampaniach wyborczych 2015 roku był przedstawiany w krzywym zwierciadle. Pomimo tego postulat – hasło JOW stało się trzecim najpopularniejszym słowem 2015 roku [2].
Przeprowadzanie w mediach publicznych szerokich debat i edukacji obywatelskiej, służących wprowadzeniu w pełni wolnych wyborów do Sejmu, organu najwyższej władzy państwowej, nadałoby praktyczny sens słowom z noworocznego orędzia prezydenta Andrzeja Dudy: Władza zwierzchnia w naszym kraju należy do narodu. Prawo w Rzeczypospolitej powinno być tworzone z obywatelami, a przede wszystkim dla obywateli.
Oczekiwań warunkujących uznanie mediów publicznych za narodowe jest oczywiście więcej, ale oczekiwanie konkretu, otwartych debat na temat sposobu wybierania posłów jest pierwszorzędne.
4 stycznia 2016
[1] Reguła wyborcza JOW
[2] http://fakty.interia.pl/polska/news-uchodzca-slowem-roku-2015-dalej-smog-i-jow,nId,1948072
http://www.slowanaczasie.uw.edu.pl/

- Krótko na temat wojny o JOW i propozycji ordynacji mieszanej - 5 kwietnia 2016
- Media narodowe – po czym je poznamy? - 4 stycznia 2016
- Ponad pół miliona zdystansowanych – ostrzegawczy sygnał - 28 października 2015
- O roli partyj - 8 października 2015
- Czym powinna się różnić IV RP od III? - 22 lutego 2015
- Reglamentowana samorządność zamiast wolnych wyborów - 25 listopada 2014
- Ważniejszy komitet wyborczy, czy kandydat? - 28 września 2014
- Siedem dni ze Stanem Tymińskim - 5 sierpnia 2014
- Wolność pod władzą, czy partnerstwo z władzą? - 18 lutego 2014
- JOW a deficyt budżetowy - 4 listopada 2013
Poznamy je zapewne po tym, że zostanie przedstawiona najlepsze ordynacja świata, szczyt myśli demokratycznej opisany tutaj w http://jow.pl/kuriozalne-jow-y-wg-pis-u/