Warszawa, 10 listopada 2010

 

 

Minister Olgierd Dziekoński

Sekretarz Stanu

Kancelaria Prezydenta

Rzeczypospolitej Polskiej

 

Dot.: pisma z 6 listopada 2010, znak BDE 20-36-10

 

 

Wielce Szanowny Panie Ministrze,

 

Bardzo dziękuję za zaproszenie do włączenia się w Forum Debaty Publicznej „Samorząd Terytorialny dla Polski”  i propozycję przedstawienia uwag na temat oczekiwanych zmian legislacyjnych w kwestii samorządu terytorialnego.  Jest to pierwsza taka propozycja ze strony Kancelarii Prezydenta od 1990 roku i nasze Stowarzyszenie wita ją z pełnym uznaniem.

 

Stowarzyszenie, które mam zaszczyt reprezentować, jako swój cel statutowy przyjęło działania na rzecz reformy prawa wyborczego do Sejmu i wprowadzenia w Polsce zasady jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu.  Jednakże, podczas setek naszych spotkań i konferencji nieustannie pojawia się problem działania samorządu terytorialnego i ordynacji wyborczych do różnych szczebli samorządowych, dlatego jesteśmy w stanie sformułować i przedstawić wiele istotnych uwag na ten temat, tym bardziej, że wśród działaczy naszego Stowarzyszenia i Ruchu Obywatelskiego na rzecz JOW znajduje się wielu aktywnych działaczy samorządowych, byłych i aktualnych radnych wszystkich szczebli, a także ok. 300 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast – Patronów Honorowych Ruchu.

 

Jesteśmy gotowi przygotować Memoriał zbierający te różne uwagi, stanowiska i propozycje, proszę jednakże o wskazanie do jakiej daty Pan Minister będzie oczekiwał takiego opracowania.

 

Z poważaniem,

 

                                                                            Jerzy Przystawa

                                                                             Prezes Zarządu

About Jerzy Przystawa

Jerzy Przystawa (1939-2012) – naukowiec, fizyk, profesor dr hab., nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim, publicysta, twórca i założyciel ogólnopolskiego Ruchu Obywatelskiego na rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych

Dyskusja - 5 Komentarzy
 1. jacekmjankowski

  17. Gru 2010,  godz. 15:07

  Całkowicie się zgadzam z Pawłem K. Uważam, że odpowiedź powinna być krótka i jednoznacznie wyrażająca naszą opinię w sprawie JOW do Sejmu. Reszta się nie liczy.
  Pomimo wszystko, ja jestem bardziej radykalny i uważam, że negocjowanie z Kancelarią czegokolwiek, nie ma sensu. Wystarczy spojrzeć w Internecie na głosowanie Bronisława Komorowskiego w Sejmie w sprawie likwidacji WSI.

  Głosowanie nad przyjęciem w całości projektu ustawy o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służbie Wywiadu Wojskowego, w brzmieniu proponowanym przez Komisję Nadzwyczajną
  http://orka.sejm.gov.pl/SQL.nsf/glosowania?OpenAgent&5&18&11
  http://orka.sejm.gov.pl/SQL.nsf/InfoForPPIDec?OpenAgent&26269&PO&Przeciw

  Jak ja to zobaczyłem, to więcej nie mam wątpliwości.

  Szkoda jednak, że UE ugięło się i pozwoliło Polsce dalej zamiatać pod dywan dług publiczny. A już myślałem, że kryzys, a więc zmianę ordynacji, mamy za rogiem, a tu pech. Chcę tu wyjaśnić, że
  zgadzam się w tej materii z artykułem Zdzisława Ilskiego „Uwarunkowania zmiany ordynacji wyborczej” zamieszczonego na Stronie JOW z dnia 10.06.10
  http://www.jow.pl/aktualnosci/uwarunkowania-zmiany-ordynacji-wyborczej.html

  Pozdrowienia

  Odpowiedz

 2. Jan Sadowski

  28. Lis 2010,  godz. 17:40

  Dzisiaj dowiadujemy się że „Klub PJN zasilą nowi posłowie”.
  Według agencji (PAP):
  „(…)Stowarzyszenie Polska Jest Najważniejsza chce też włączyć się w prace nad zmianami w konstytucji.
  – Nie wiemy, jaki będzie nasz status w komisji przygotowującej te zmiany, ale z naszym klubem jest w sejmie większość, która może zmienić konstytucję – powiedział Tomczak. (…)”

  Czy nowe stowarzyszenie okaże się tak samo obłudnym ugrupowaniem partyjniacko-proporcjonalnym jak cała reszta czy też rzeczywiście propolskim? Czy odważy się powiedzieć obecnie rządzącym „sprawdzam” i wezwie do wprowadzenia jednomandatowych okręgów w wyborach do parlamentu?

  Ten scenariusz wydaje się małoprawdopodobny ponieważ grupa ta wywodzi się z pro-partyjniackiego, proporcjonalnego układu. Osoby tworzące tę formację były beneficjentami list partyjnych i proporcjonalnych konszachtów.
  Z drugiej jednak strony może zauważą szansę zdobycia znaczącej popularności i wyprzedzą obecnie rządzących zgłaszając inicjatywę JOW w wyborach do samorządu i parlamentu? Z pewnością taki zdecydowany ruch wzbudziłby duże poczucie zagrożenia w obecnej koalicji a być może nawet w Pałacu Prezydenckim.

  Odpowiedz

 3. Jan Sadowski

  12. Lis 2010,  godz. 10:28

  Szanowny Panie Mariuszu Wis,
  Jestem zdania że wszystkie samorządy w Polsce powinny móc wybierać radnych tylko w jednomandatowych okręgach wyborczych. Natomiast według mnie może istnieć dowolność na bardziej szczegółowym poziomie określania charakteru ordynacji do samorządu.
  Czy Pańska propozycja nie pozostawia furtki przetrwania układów i układzików?

  Odpowiedz

 4. Jan Sadowski

  11. Lis 2010,  godz. 16:46

  Uważam że odpowiedź pana Prezesa Jerzego Przystawy jest bardzo dobra. Natomiast list z Kancelarii Prezydenta jest wyjątkowym wydarzeniem, bez precedensu. Jakikolwiek on jest, rodzi nadzieję na uleczenie Polski z bolesnej i coraz groźniejszej choroby która ją trawi od 20 lat… Konieczne jest skorzystanie z tej możliwości. Wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych ‚pierwszy na mecie’ w samorządach zwiększy szanse na wprowadzenie jow’ów w wyborach do Sejmu – a czy w Sejmie będą to jowy ‚pierwszy na mecie’ czy też proporcjonalne (ze względu na obecne warunki konstytucyjne), zobaczymy.

  Odpowiedz

 5. Wiesław Liźniewicz

  11. Lis 2010,  godz. 12:32

  Przede wszystkim list ten poraża swoją niechlujnością. Aż dziw bierze, że coś takiego może wyjść z kancelarii prezydenta. No cóż, jest jeszcze wiele do zrobienia w naszym kraju. Jakkolwiek był to z pewnością jeden z bardzo wielu listów rozesłanych do różnych organizacji, to każda okazja do propagowania idei JOW jest dobra.

  Odpowiedz

Skomentuj

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.