/Kukiz’15 – Demokracja Bezpośrednia

Kukiz’15 – Demokracja Bezpośrednia

Tak będzie się nazywało nowe koło poselskie w Sejmie z jego przewodniczącym Pawłem Kukizem. Nie znamy jeszcze dokładnie programu nowo powstającego koła poselskiego i nie wiemy, jak zamierza promować i wdrażać instrumenty bezpośrednio-demokratyczne w Polsce.

Ale nie wątpimy, że jest to decyzja przemyślana – jak podaje sam Paweł Kukiz:

„To jest spójne z ideami, z którymi przyszliśmy w 2015 roku do Sejmu, czyli zwiększenia udziału obywateli we władzach, czy pozyskanie przez obywateli instrumentów do kontroli nad władzą poprzez zmianę ordynacji, referenda czy wprowadzenie do polskiego porządku prawnego instytucji sędziów pokoju”.

Tak więc, przygotowania trwały ponad 5 lat – to sporo, ale miejmy nadzieję, że te prace przygotowawcze zaowocują teraz w postaci szerokich reform na rzecz demokracji bezpośredniej.

Niemniej jednak, jest to dla mnie stosunkowo zaskakujące stwierdzenie. Z tego co wiem, Kukiz’15 wszedł w ostatnich wyborach do Sejmu dzięki koalicji z ludowcami, z list Polskiego Stronnictwa Ludowego. A Polskie Stronnictwo Ludowe nie zachłystuje się ideą demokracji bezpośredniej.

Kukiz’15 wprowadzał już w swoim czasie jednomandatowe okręgi wyborcze w Polsce i… zapomniał sobie o tym. Czy będzie teraz pamiętał o demokracji bezpośredniej?

Wiemy też, co przekazał poseł Paweł Szramka, który w imieniu koła złożył dokumenty rejestrujące nowe ugrupowanie:

„W Polsce obecnie mamy demokrację, natomiast jeśli przyjrzymy jej się dokładnie, to ona z demokracją wiele wspólnego nie ma. My chcemy, żeby to obywatele przede wszystkim decydowali w Polsce, a posłowie, żeby byli wykonawcami tej woli”.

To dość proste sformułowanie – ale czasem takie proste sformułowania zawierają w sobie głębię wiedzy, której zwykły śmiertelnik nie posiada.

No nic, nie uprzedzajmy faktów i obserwujmy poczynania nowego koła poselskiego, albo – jak zwykli mówić polscy politycy: monitorujmy sytuację.

Źródło: https://poland.us/strona,25,39548,0.html

 

About Mirosław Matyja

politolog, ekonomista i historyk. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Uniwersytetu w Bazylei. Doktorat w dziedzinie nauk ekonomicznych na Université de Fribourg w Szwajcarii w 1998 r., w dziedzinie nauk humanistycznych na Polskim Uniwersytecie na Obczyźnie PUNO w Londynie w 2012 r. oraz w dziedzinie nauk społecznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w 2016 r. Mirosław Matyja jest profesorem na Polish University Abroad w Londynie, gdzie pełni funkcję dyrektora Zakładu Kultury Politycznej i Badań nad Demokracją. Autor i współautor 13 monografii i ponad 150 artykułów naukowych i popularno-naukowych w języku polskim, niemieckim i angielskim. Autor książki "Szwajcarska demokracja szansą dla Polski", wydanej w kwietniu 2018 r. przez wydawnictwo PAFERE. Z zamiłowania alpinista i himalaista oraz badacz najnowszej historii Polski. Mieszka i pracuje w Szwajcarii, żonaty, ma dwóch bliźniaczych synów.
704 wyświetlen