28 września 2013 w Warszawie.
Podsumowanie obrad – Lista JOW.
W działaniu Ruchu JOW na rzecz wprowadzenia wyborów jednomandatowych do Sejmu osiągnęliśmy punk zwrotny. Najpierw pracowaliśmy nad wprowadzeniem tego postulatu wyborów JOW do świadomości własnej – uczyliśmy się. Potem przez lata docieraliśmy do naszych obywateli – że jest alternatywa do głosowania na listy partyjne, że można i należy w niewielkich okręgach wyborczych wybierać do Sejmu znanych ludzi zaufania, według zasady jeden okręg, jedna tura, jeden poseł. System brytyjski jest dobrym wzorcem. W ciągu ostatniego roku zaistniał kolejny postęp – opracowaliśmy (śp. Mariusz Wis, Paweł Kawarski, Andrzej Czachor) projekt korekty aktualnego Kodeksu Wyborczego pozwalający na przeprowadzenie wyborów sejmowych w systemie JOW. Projekt jest dostępny pod adresem e-mail Fundacji im. J. Madisona.
Sytuację, w jakiej teraz jesteśmy, chcę zilustrować osobistą metaforą. Gdy w 1955 roku zaczynałem studia w Warszawie, na Placu Zamkowym było tylko puste miejsce po Zamku Królewskim. Ale każdy wiedział, że On tu wróci. Bo taka była wola ludzi. A ponadto przetrwały wojnę plany architektoniczne, które mogły przyjąć kształt materialny, w cegle. I tak się po kilku latach stało.
Teraz pojawił się w działalności Ruchu JOW ważny Fakt Dokonany. Dzięki inicjatywie Mariusza Wisa i wielkiej pracy kilkunastu wolontariuszy – Autorów, obszary i granice 460 jednomandatowych okręgów wyborczych zostały wyznaczone. Dane te są zgromadzone i są dostępne dla każdego Obywatela pod podanym wyżej adresem e-mail. Powstała Lista (wykaz, spis) 460 Jednomandatowych Okręgów Wyborczych dla Polski.
Oto nazwiska Autorów Listy JOW dla kolejnych województw:
Krzysztof Porowski – woj. dolnośląskie, kujawskie, pomorskie, łódzkie
Hanna Osadca – woj. lubuskie, warmińsko-mazurskie
Jerzy Sanseigne – woj. lubelskie
Piotr Łukaszkiewicz – woj. małopolskie
Mariusz Wis – woj. mazowieckie
Ewa Szewczyk – woj. opolskie
Łukasz Bień – woj. podkarpackie
Edgar Filip Różycki – woj. podlaskie
Marcin Jurecki – woj. śląskie
Maria Kowalik – woj. świętokrzyskie
Krzysztof Kowalczyk – woj. wielkopolskie
Tomasz Strakacz – woj. zachodniopomorskie
To nie tak istotne, że te okręgi wyborcze mają na razie charakter wirtualny. Nieistotne, bo obecnie każdy może się zorientować w jakim jednomandatowym okręgu wyborczym istnieje jako Obywatel. Kogo może w nim typować, przygotowywać, zachęcać do kandydowania na posła. Vox populi ma teraz schemat, wokół którego może się krystalizować.
Przez sam fakt swojego zaistnienia Lista JOW, ten pozornie pospolity maszynopis, tworzy potężną siłę sprawczą na rzecz naprawy Państwa. Teraz możesz wiedzieć jak wygląda Twój JOW. Twoja mała ojczyzna, z której będziesz wysyłał swojego reprezentanta do rządzenia wielką ojczyzną – Polską. Wykorzystaj, Bracie Polaku, ten nowy potencjał, ten prawdziwie demokratyczny mechanizm polityczny.
Jak wykorzystać? To jest kwestia Twojej wyobraźni, wiedzy i politycznej woli.
* Tekst opublikowała „Nasza Polska” nr 44 (939) z 29 października 2013
- Posłowie i sędziowie Rzeczypospolitej – wybierajmy ich bezpośrednio - 12 lipca 2017
- Wspomnienie o śp. Jerzym Gieysztorze - 8 lipca 2017
- Wybory parlamentarne – mieszać ogień z wodą? - 29 marca 2016
- Ordynacja JOW gwarantem społecznej kontroli aparatu sprawiedliwości - 27 lutego 2016
- Taka okazja może się nie powtórzyć. Uszanuj referendum! - 1 września 2015
- Dlaczego JOW-y niedobre? - 2 lipca 2015
- Metamorfozy - 14 maja 2015
- Jubileusz tygodnika „Nasza Polska” - 4 lutego 2015
- Boże Narodzenie 2014 - 23 grudnia 2014
- System JOW jest prosty, przejrzysty i uczciwy. Tego żądajmy! - 21 listopada 2014
projekt jest nasz, ale kodeks wyborczy jest ich, stąd ta zabawna rozbieżność; w naszym idealnym kodeksie w ogóle nie będzie komitetów wyborczych
@Pawel Kawarski
Ja to oczywiście wiem. Nawet napisałem propozycję małej modyfikacji polegającej na ograniczeniu minimalnej ilości członków Komitetu Wyboraczego do trzech osób. 15 osób nie wiadomo skąd się wzięło i po co i już dzisiaj jest to bez sensu. W Waszym projekcie dochodzi dodatkowo do nieco zabawnego paradoksu. Kandydat potrzebuje dla własnej kandydatury 10 podpisów obywateli, ale nadal potrzebuje 15 osób we własnym Komitecie Wyborczym.
poza okręgami wyborczymi jest jeszcze projekt przepisów dot. jow
Ja uważam te wirtulane okręgi wyborcze za naprawdę wielkie dzieło. Ich autorom wyrażam najwyższy szacunek i gratulacje. Wreszcie coś konkretnego a nie tylko gadanie (proszę nie zrozumieć tego jako lekceważenie gadania, żyeby tworzyć rzeczy też trzeba pogadać)
.
Czy są jakieś dalsze plany?
Czy projekt ustawy jest już ostatecznie gotowy, czy w fazie konsultacji? Jeśli to drugie to jaki jest stan konsultacji?
Wiem, że to utopia i bardzo wolny pomysł, ale tak sobie pomyślałem o takim wirtualnym ogólnopolskim komitecie wybrczym pod nazwą Wirtualne JOW-y. Idąc według wypracowanego wirtualnego schematu należałoby ogłosić nabór wolnych kandydatów już dzisiaj. Oczywiście musiałyby być ustalone precyzyjniejsze selekcyjne kryteria. Ale ludzie robiliby prawybory w schemacie wirtualnych JOW-ów, z tego utworzonoby pseudopartynie listy, ale na tych listach ludzie by kandydowali jak z wirtualnych JOW-ów i proszonoby obywateli o głosowanie lokalne. Wprawdzie wynik nie odpowiadałby logice JOW-ów, ale same listy może rozbiłyby barierę wyborczych progów.
.
To taki pomysł i marzenie, bo sprawa wymagałaby jednak sporo organizacyjnej pracy no i sporo ludzi do przekonywania i pracy. Ja jakby co, co bym mógł to bym w miarę moich skromnych możliwości pomógł w tej pracy.
należy dodać, że Fundacja Madisona opublikowała również mapy ilustrujące przebieg JOW, dostępne pod adresem: http://www.madison.org.pl/kodeks-wyborczy-jow.php