/Kielce za JOW-ami. Relacja ze spotkania

Kielce za JOW-ami. Relacja ze spotkania

Solidna i mocna grupa kieleckich woJOWników zorganizowała otwarte dla mieszkańców miasta i regionu spotkanie poświęcone jednomandatowym okręgom wyborczym, podczas którego byłem prelegentem.

W słoneczną niedzielę 14 czerwca 2015 roku w Domu Rzemiosła w Kielcach zjawili się zwolennicy jednomandatowych okręgów wyborczych oraz Pawła Kukiza z miasta i regionu. Prelekcja była otwarta, a jej głównym celem była promocja idei JOW i przekonanie mieszkańców do udziału we wrześniowym referendum. Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę, że główne ugrupowania polityczne, które na co dzień prawią o demokracji, będą ze wszystkich sił zniechęcać Polki i Polaków do uczestniczenia w demokratycznym referendum. Z pewnością w tę akcję zohydzania referendum włączą się media, zarówno „niezależne”, jak i „reżimowe”, stąd też woJOWnicy z całej Polski muszą zakasać rękawy i ciężko pracować nad tym, by 6 września zmienić obliczę Polski.

Na wstępie wygłosiłem krótką prelekcję dotyczącą problemów partiokracji (ordynacji proporcjonalnej) i przedstawiłem główne założenia wprowadzenia JOW w Polsce, omawiając jednocześnie ich skutki. Następnie głos został oddany przybyłej publiczności, która mogła podzielić się swoimi wątpliwościami i zadać pytania. Główne kwestie poruszone przez Kielczan dotyczyły ewentualnego „zabetonowania sceny politycznej”, jak również obaw o rozdrobnienie parlamentu („czy 460 indywidualistów będzie w stanie się dogadać?”). Padły również pytania dotyczące rozwiązań australijskich.

Odpowiedzi udzielaliśmy wspólnie w zespole z Magdaleną Fogiel-Litwinek oraz „starym” stażem, ale młodym wiekiem, oddanym sprawie woJOWnikiem Janem Jagielskim, prezesem Radia Fama. Wyjaśnialiśmy kwestie związane z prawem Duvergera, przedstawialiśmy różnicę pomiędzy modelem i strukturą partii politycznych w ordynacjach większościowych i proporcjonalnych, tłumaczyliśmy kwestie odpowiedzialności parlamentarzysty w obu systemach.

Z kronikarskiego obowiązku dodać należy, że nie było to pierwsze spotkanie Kieleckich woJOWników, którzy starają się organizować cykliczne wydarzenia promujące ideę zmiany ordynacji. Myślę, że nie zdradzę tajemnicy, jeśli przekażę do publicznej wiadomości ich kolejne plany. W chwili obecnej Kielczanie przygotowują się do organizacji debaty oksfordzkiej poświęconej ordynacji większościowej, jak również zamierzają zwołać w mieście Hyde Park, w którym raz w tygodniu dyskutowaliby o JOW-ach przygotowując dla zwolenników partiokracji puste krzesła, mające na celu zachęcenie ich do wzięcia udziału w dyskusji. Z kolei w Radiu Fama rusza audycja radiowa „Akademia JOW”. Już jutro – we wtorek 16.06 – w audycji wezmą udział Patryk Hałaczkiwiecz i Wojciech Kazimierczak. Początek audycji o godzinie 12.15.

Kończąc relację, pragnę złożyć szczególne podziękowania organizatorom: Magdalenie Forgiel-Litwinek, Arkadiuszowi Jelonkowi, Czesławowi Dudkowi i wszystkim tym, którzy włączyli się w przygotowanie tego wydarzenia. Powodzenia w kolejnych przedsięwzięciach!

 11421572_1092164830811386_242522023_nKielce 14.06.2015

About Marek Ostapko

w Ruchu JOW od 2009 roku. Organizator spotkań z śp. prof. Jerzym Przystawą w rodzinnym mieście Nowa Dęba. W latach 2010-2014 przewodniczący bezpartyjnego Klubu Radnych Ratusz w Radzie Miejskiej w Nowej Dębie. Prezes Stowarzyszenia "Przyjazny Samorząd".
1 059 wyświetlen