W poniedziałek, 21 maja 2012, Parlament Rumuński uchwalił nowe prawo wyborcze, likwidując 5% próg wyborczy i wprowadzając jednomandatowe okręgi wyborcze. Wybory odbędą się w jednej turze, mandat otrzyma kandydat uzyskujący najwięcej oddanych głosów.


Będzie to więc system zbliżony do brytyjskiego systemu FPTP (nie znamy jeszcze dokładnie szczegółów ordynacji wyborczej).


Najbliższe wybory parlamentarne zostaną przeprowadzone w listopadzie tego roku. Z propozycją zmiany prawa wyborczego wystąpił nowy premier Rumunii, Victor Ponta, z poparciem lidera partii tworzącej koalicję rządzącą, Crina Antonescu. W głosowaniu za zmianą głosowało 180 posłów, przeciwnych było 30. Opozycja zapowiedziała zaskarżenie nowego prawa do Trybunału Konstytucyjnego.

 

 


About Jerzy Przystawa

Jerzy Przystawa (1939-2012) – naukowiec, fizyk, profesor dr hab., nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim, publicysta, twórca i założyciel ogólnopolskiego Ruchu Obywatelskiego na rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych

Dyskusja - 8 Komentarzy
 1. Krzysztof Kowalczyk

  07. Lip 2012,  godz. 11:45

  W Rumunii znów niecodzienna sytuacja. Wczoraj wieczorem parlament, gdzie większość mają Ponta i Antonescu (inicjatorzy nowej ustawy o JOW) opowiedział się za impeachmentem prezydenta Basescu, a więc tego samego, którego próbowano odwołać m.in. za próbę wprowadzenia JOW w 2007 roku! Szczegóły pod linkami poniżej: http://www.polskatimes.pl/artykul/613065,rumunski-parlament-za-odwolaniem-prezydenta-basescu,id,t.html , http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/639709,Wojna-w-rumunskiej-polityce-Odwolaja-prezydenta , http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/628972,Nature-plagiat-premiera-Premier-wina-prezydenta . Polecam też artykuł prof. Przystawy z 2007 r. o ówczesnej próbie odwołania prezydenta Basescu: http://prawica.net/node/7357

  Odpowiedz

 2. Andrzej Strzałkowski

  30. maja 2012,  godz. 16:10

  Gratulacje dla Rumunów ! : D Mamy kolejny dowód na to, że jeśli są chęci to można pokonać każdą przeszkodę. Swoją drogą ciekawą rzeczą będą przyszłe wybory i ich wyniki, warto będzie je przeanalizować.

  Odpowiedz

 3. Zdrowy Kraj

  28. maja 2012,  godz. 11:58

  Nie uważacie, że lepiej zlikwidować Sejm, wprowadzić System Prezydencki z prawem społeczeństwa do Referendów i zostawić 50- max. 100 Senatorów? W trakcie dyskusji doszliśmy do takich właśnie wniosków. Lepiej zmienić cały system niż naprawiać tą patologię.. Co o tym myślicie?

  Odpowiedz

 4. Paweł Kawarski

  24. maja 2012,  godz. 22:05

  tak, w tej sprawie chyba wszyscy jesteśmy zgodni, z tym że zanim przeprowadzimy tę pikietę musimy dobrze zapoznać się z tą propozycją, żeby nie cieszyć się zbyt wcześnie

  np., czy ktoś może wyjaśnić o co chodzi w tym fragmencie: „One change is that candidates who rank first in their constituencies will be declared winners by default, regardless of the number of votes.”? (tzn., gość wygrywa „niezależnie od iczby głosów”?)

  Czy to jest jakaś unikalna cecha tej ordynacji, czy nieprecyzyjne tłumaczenie?

  cytat ten zaczerpnąłem z publikacji dostępnej na stronie internetowej:
  http://www.rri.ro/art.shtml?lang=1&sec=5&art=256372

  Pozdrawiam,

  Odpowiedz

 5. Dariusz Mazur

  24. maja 2012,  godz. 20:31

  To jest myśl! Jestem za!

  Odpowiedz

 6. Jerzy Gieysztor

  24. maja 2012,  godz. 12:57

  Rozważmy umówienie się z Panem Ambasadorem Republiki Rumunii na rozmowę, w czasie której moglibyśmy złożyć gratulacje premierowi i parlamentowi Rumunii. Poinformować o naszym postulacie i dorobku oraz poprosić o szczegóły nowej ordynacji. A równolegle pikieta ( demonstracja ) poparcia dla Rumunów, tak, jak sugeruje Andrzej.

  Odpowiedz

 7. Andrzej Czachor

  24. maja 2012,  godz. 11:46

  Brawo Rumuni. Nie daremnie demonstrowaliśmy parę lat temu pod Ambasadą Rumunii.Nasze ziarno aż tam szukać musiało ziemi żyznej. Prezesie, proponuję wysłać im „adres gratulacyjny”. Można w tym celu zrobić pod Ambasadą pikietę gratulacyjną JOW. Co Koledzy o tym sądzicie?
  AC

  Odpowiedz

Skomentuj

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.