Premier Turcji Recep Tayyip Erdoğan powiedział, że rząd pracuje nad zmianą systemu wyborczego i wprowadzeniem modelu brytyjskiego First-Past-The-Post.

18 kwietnia 2014 na spotkaniu z dziennikarzami w Ankarze premier Erdoğan stwierdził, że rządząca partia planuje wprowadzić większościowy system wyborczy tzw. pierwszy na mecie, gdzie tylko jeden poseł będzie wybierany w każdym okręgu wyborczym. Rząd planuje także zniesienie 10% progu wyborczego.

Źródło: http://www.todayszaman.com/news-345560-govt-to-amend-electoral-system-to-compensate-for-decreasing-vote.html

Dyskusja - 1 komentarz
  1. Jerzy Gieysztor

    22. Kwi 2014,  godz. 18:54

    Jaka była w istotnych szczegółach i komu się nie spodobała większościowa metoda wybierania posłów w Turcji przed półwiekiem? – Tego niestety nie wiemy. Natomiast bieżąca informacja o reformatorskich zamiarach tureckiego premiera może budzić optymizm. A na pewno zainteresowanie sprawą JOW i potwierdza istotne znaczenie ordynacji wyborczej w organizacji życia publicznego. Niezależnie od tego, że bezpośrednią przyczyną tego zamiaru jest dążenie do utrzymania władzy przez aktualnie rządzącą partię. Poczekajmy na informacje o szczegółach, z których istotne są zasady kandydowania i rozmiary jednomandatowych okręgów wyborczych.

    Odpowiedz

Skomentuj

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.