/Debata dnia: Jednomandatowe okręgi wyborcze. Jak to działa? – Polskie Radio „Jedynka”

Debata dnia: Jednomandatowe okręgi wyborcze. Jak to działa? – Polskie Radio „Jedynka”

Paweł Kawarski: Zwolennicy jednomandatowych okręgów wyborczych, których znam z Ruchu na rzecz JOW, popierają obecną liczbę posłów 460 i tak się dobrze składa, że do tego nie potrzeba zmiany konstytucji, więc ta bariera w tej chwili odpada.

Zdaniem Ruchu na rzecz JOW system brytyjski jest najbardziej odpowiednim modelem dla sytuacji, jaka jest w Polsce. Dzieje się tak z kilku względów: przede wszystkim mamy zbliżoną normę przedstawicielską. W Wielkiej Brytanii jest 80 tys. wyborców, w Polsce 65 tys. wyborców, co oznacza, że przy obecnej liczbie posłów 460 mamy normę przedstawicielską bliską normie brytyjskiej. To zapewnia nam bardzo dobrą więź między posłem a wyborcą. Nie tylko w czasie kampanii wyborczej, ale także po wyborze posła, w ciągu całej jego kadencji…

Paweł Kawarski (Fundacja im. J. Madisona i Ruch na rzecz JOW), prof. Radosław Markowski (Wyższa Szkoła Psychologii Społecznej) oraz dr Jarosław Zbieranek (socjolog, prawnik) byli gośćmi Zuzanny Dąbrowskiej w „Debacie dnia”: Jednomandatowe okręgi wyborcze. Fakty i mity na antenie „Jedynki” Polskiego Radia. Program został wyemitowany 13 maja 2015.

Audycji można odsłuchać pod linkiem Jednomandatowe okręgi wyborcze. Jak to działa? na www.polskieradio.pl

1 489 wyświetlen