/Finansowanie partii politycznych w Wielkiej Brytanii

Finansowanie partii politycznych w Wielkiej Brytanii

W 2011 roku nakładem Biura Analiz i Dokumentacji Kancelarii Senatu ukazała się 37-stronicowa broszura pt. „Finansowanie partii politycznych w wybranych krajach europejskich„.

Tylko 3 strony zajmuje dział o finansowaniu partii politycznych w Wielkiej Brytanii. Można w nim wyczytać, iż: „Partie polityczne są finansowane głównie ze środków prywatnych, tj. składek członkowskich, darowizn i różnego rodzaju działalności”.

Ponadto: „Zasady finansowania partii politycznych i kampanii wyborczych regulują trzy akty prawne:
– ustawa z 2000 r. Partie polityczne, wybory i referenda (Political Parties, Elections and Referendums Act 2000 – PPERA),
– ustawa o zarządzaniu wyborami (o administracji wyborczej) (Electoral Administration Act 2006 – EAA) oraz
– ustawa o partiach politycznych i wyborach (Political Parties and Elections 2009 Act – PPE)”.

Z broszury dowiadujemy się, że jest również „kilka możliwości sfinansowania działalności partii ze środków publicznych”.

W związku z nieuchronnie zbliżającą się koniecznością bliższego zapoznawania się z mechanizmem funkcjonowania sceny politycznej w UK, do którego wzorca RP winna podążać, polecam do przeczytania książkę z działu politycznej noweli Jeffreya Archera pt. „Pierwszy między równymi”. Autor jest brytyjskim politykiem, który w latach 1969-1974 zasiadał w Izbie Gmin.

Można by zadać pytanie, co ma wielce nobliwy powyższy tytuł z polecaną, beletrystyczną w formie, powieścią, fikcyjnymi bohaterami i wątkami sensacyjnymi?

Otóż akcja tej powieści toczy się we współczesnej Anglii lat siedemdziesiątych. Czterej bohaterowie to politycy, których prawdziwa kariera zawodowa rozpoczęła się od ich wyboru na członka Izby Gmin w jednomandatowych okręgach wyborczych.

Ponieważ pieniądze, zaraz po kobietach, są siłą napędową naszej planety, dlatego autor umiejętnie wplótł wątki około finansowe w akcję powieści.

„Simon parskał śmiechem, ilekroć przeczytał, że ludzie wybierają karierę polityczną dla pieniędzy” – narzeka jeden z bohaterów, którego „niejeden rówieśnik z Oxfordu wyrobił już sobie pozycję w City albo adwokaturze i w piątkowy wieczór mknął samochodem do wiejskiej rezydencji”.

Na zakończenie, aby zaakcentować współzależność pieniądza i etyki polityka w życiu publicznym, przytoczę pouczenie żony jednego z bohaterów powieści, który ulega pokusom otoczenia: „Jestem przeciwna wszystkiemu, co na dłuższą metę może zaszkodzić twojej karierze. Walcz uczciwymi metodami, sam to wciąż powtarzasz mieszkańcom Coventry”.

28 maja 2015

* Na zdjęciu Jeffrey Archer

About WbS

WbS – Wojciech M., absolwent Politechniki Poznańskiej, mechanik a od 1994 księgowy; od 2002 r. (afera Rywina) uczestnik Ruchu na rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych prof. Jerzego Przystawy; autor bloga: https://poselzkazdegopowiatu.blogspot.com/
1 763 wyświetlen