Koło Naukowe Studentów Politologii UKSW zaprasza na debatę oksfordzką pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami wprowadzenia JOW-ów. Debata odbędzie się 8 czerwca br. w Instytucie Politologii UKSW w Warszawie, w auli 104 (bud. 23, ul. Wóycickiego 1/3), w godzinach 14.30-17.15.
6 września 2015 roku odbędzie się w Polsce referendum. Jedno z pytań dotyczyć będzie kwestii Jednomandatowych Okręgów Wyborczych. Polacy odpowiedzą, czy są za wprowadzeniem Jednomandatowych Okręgów Wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.
W I turze wyborów prezydenckich Paweł Kukiz uzyskał prawie 21% poparcia, czym zszokował niemal wszystkich komentatorów oraz całą scenę polityczną. Jego sztandarowym postulatem wyborczym było wprowadzenie 460 Jednomandatowych Okręgów Wyborczych w wyborach do Sejmu.
Koło Naukowe Studentów Politologii UKSW wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym postanowiło zorganizować debatę oksfordzką pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami wprowadzenia JOW w wyborach do Sejmu. Zdaniem organizatorów w obecnym dyskursie medialnym brakuje merytorycznej debaty na temat JOW. Dyskusja ma na celu wymianę argumentów tak, aby wszyscy zainteresowani mogli wyrobić sobie zdanie o tej kwestii.
W związku z powyższym KNSP zaprasza w poniedziałek, 8 czerwca br., na debatę oksfordzką do auli 104 (bud. 23) w godzinach 14.30-17.15. Naprzeciw siebie usiądą: p. Wojciech Kaźmierczak – prezes Stowarzyszenia JOW i dr hab. Zdzisław Ilski z Politechniki Wrocławskiej (jako zwolennicy JOW) oraz dr Piotr Zakrzewski z Instytutu Politologii UKSW i dr Marek Jarentowski z IP UKSW (jako przeciwnicy JOW). Debatę poprowadzi red. Łukasz Warzecha.
Teza debaty: Należy wprowadzić 460 JOW do Sejmu RP, posłów wybierać zwykłą większością głosów, z równą dla wszystkich swobodą kandydowania.
Po dyskusji przewidziano czas na pytania od publiczności.
Serdecznie zapraszamy!
Dołącz do wydarzenia na facebooku: https://www.facebook.com/events/889235007801314/
- Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia JOW – 29.06.2024 - 13 czerwca 2024
- 30-lecie Ruchu JOW. Relacja video - 9 stycznia 2024
- Program VIII Listopadowej Konferencji Ruchu JOW - 29 października 2022
- VIII Listopadowa Konferencja Ruchu JOW – 5.11.2022 - 25 października 2022
- Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia JOW - 16 czerwca 2022
- Konferencja Ruchu JOW – 20.11.2021 - 17 listopada 2021
- Debata ustrojowa – Finansowanie partii politycznych - 19 października 2021
- Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia JOW - 6 lipca 2021
- Debata ustrojowa – system prezydencki czy parlamentarno-gabinetowy - 27 czerwca 2021
- Pogrzeb śp. prof. Witolda Kieżuna - 22 czerwca 2021
Przypuszczam, ze polscy politolodzy nie slyszeli o badaniach (przeprowadzonych w USA i Wielkiej Brytanii) w oparciu o model Stigglera -Pelzmanna z wykorzystaniem danych gospodarczych z 23 krajow OBWE na przestrzeni 30 lat. I pewnie rowniez podobnych tym razem na 59 demokracjach w takim tez okresie czasu. Wykazuja wyraznie scisle zwiazki pomiedzy ordynacja wiekszosciowa (i tu wazne! FPTP ) i nastawieniem poslow do interesow konsumenta.
Warto ten argument podnosic odpowiadajac na pytanie dlaczego demokracje z systemem wyborow wiekszosciowych w JOW sa bogatsze. To oczywiscie jeden z czynnikow – ale niezmiernie waznych.
http://ofensywawolnosci.pl/system-wiekszosciowy-i-jow-faworyzuja-konsumenta/
Nie znalazlem w dostepnej mi naukowej bazie danych publikacji w j.pol. na ten temat.
(Link do tego tekstu ( z innym komentarzem) zamiescilem tez w innym miejscu tej strony, ale dopiero teraz dostrzeglem niniejszy o debacie. )
Przed tygodniem trafiłem na ciekawą broszurkę Partii Konserwatywnej i pozwoliłem sobie na pobieżne i amatorskie streszczenie modelowego procesu rekrutacji kandydatów na parlamentarzystów w systemie JOW-ów. Dla zainteresowanych: Jak zostać parlamentarzystą Partii Konserwatywnej w Wielkiej Brytanii
Tekst jest do wolnego wykorzystania i ewentualnego poprawiania. Może się i w debacie przyda, aczkolwiek jest szczegół. Zadaje on jednak kłam bzdurnym twierdzeniom, że w normalnej demokracji „wodzowie” przysyłają kandydatów „na spadochronie”. W Niemczej jest to przez prawo zakazane. W Wielkiej Brytanii jest to nie do pomyślenia i jest wewnętrznymi praktykami i regułami w partii również zakazane.