Panie Prezydencie, od dawna czekamy na Pański wniosek o referendum w sprawie zmiany sytemu wyborczego i wprowadzenie 460 JOW do Sejmu RP. PO ma przecież większość w Senacie! Od dawna czekamy również na ogólnopolską kampanię edukacyjną w sprawie JOW.Czy pana zdaniem należy wprowadzić zmiany w obecnym systemie politycznym lub w konstytucji?

– Stabilność polityczna jest dużą wartością. Polska nie potrzebuje dziś ani politycznej, ani instytucjonalnej rewolucji. Obowiązująca konstytucja dobrze się sprawdza. Ostatnie pięć lat dowodzi, że prezydent i rząd mogą ze sobą dobrze współpracować w najlepiej pojętym interesie Polski, szanując swoje konstytucyjne kompetencje. Zamiast wzniecać kolejną polityczną kłótnię o ustrój, wolę krok po kroku modernizować państwo. Jeżeli pytanie dotyczy jednomandatowych okręgów wyborczych, to od dawna jestem za! Wyraźny postęp w tym obszarze udało się uzyskać bez zmiany ustroju.

Obecna konstytucja skończyła właśnie symboliczne 18 lat. Czy jako prezydent widzi pan potrzebę zainicjowania rozmowy o niej – choćby dlatego, by podkreślić jej państwotwórcze znaczenie?

– 18 lat obowiązywania konstytucji to nie jest długi okres w porównaniu z konstytucjami w ugruntowanych demokracjach europejskich. Złe oceny funkcjonowania parlamentu i innych instytucji państwowych nie wynikają z niewłaściwego umocowania ich w konstytucji, ale z obecnego systemu partyjnego, praktyki tworzenia i stosowania prawa.

Anna Ścisłowska i Jakub Halcewicz-Pleskaczewski, MamPrawoWiedziec.pl, rozmawiają z Prezydentem RP Bronisławem Komorwoskim: Bronisław Komorowski: Modernizować krok po kroku. Od dawna jestem za JOW-ami! [WYWIAD], 7 maja 2015

Dyskusja - 5 Komentarzy
 1. Zbigniew

  11. maja 2015,  godz. 01:19

  @Szymon
  Zarówno „dyskusji” – jak i „poprawienia”. Bo po co wprowadzać taką prymitywną ordynację – skoro już, to „ulepszmy” ją chociaż trochę itd. itp.

  Odpowiedz

 2. Kamil

  10. maja 2015,  godz. 23:44

  Żałosny chwyt na zebranie poparcia. Dno!

  Odpowiedz

 3. Szymon

  10. maja 2015,  godz. 22:28

  Obiecywać umieją wszystkie zabetonowane partie na polskiej scenie politycznej… 🙂 teraz zobaczycie, przez najbliższe dwa tygodnie, jak to każdemu w PiS i PO JOW-y sa bardzo bliskie, jak konieczne do wprowadzenia jak bardzo wymagające dyskusji na wszystkich szczeblach… 🙂 No cóż… oby do jesieni… 🙂

  Odpowiedz

 4. Łukasz Bień

  09. maja 2015,  godz. 19:46

  @Zbigniew
  Otóż to. Czy skierował ostatecznie do Sejmu inicjatywę ustawodawczą w sprawie wprowadzenia JOW na wszystkich szczeblach samorządu, co obiecywał nieraz? Nie wiem, ale na pewno bym o tym słyszał.

  Odpowiedz

 5. Zbigniew

  08. maja 2015,  godz. 15:26

  Jak tylko zostanie ponownie wybrany (oby nie) – to wprawdzie dalej będzie deklarował „poparcie”, ale przecież nic w tym kierunku nie zrobi.

  Odpowiedz

Skomentuj

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.