/… żeby posłów wybierać tak, jak prezydenta

… żeby posłów wybierać tak, jak prezydenta

Na portalu "Ukraińska Prawda” http://pravda.com.ua/ru/news/2007/7/15/61453.htm 15 lipca opublikowana została wypowiedź byłego marszałka ukraińskiej Rady Najwyższej (odpowiednika Sejmu):

Litwin chce, żeby posłów wybierać tak, jak prezydenta

Przywódca Partie Ludowej, Włodzimierz Litwin, w przypadku wejścia do Rady Najwyższej, będzie się domagał większościowego systemu wyborczego.

Uważam za swój obowiązek wejść do Rady Najwyższej, przede wszystkim po to, żeby wprowadzić podstawowe i zasadnicze rozwiązanie, jakim jest odrzucenie systemu wyborów proporcjonalnych. Wybory muszą się odbywać na zasadzie większościowej i wyłącznie w okręgach – oświadczył w swojej wypowiedzi na kanale 5 telewizji.

Do tego należałoby dodać, że należy wprowadzić obowiązek, iż każdy poseł powinien składać każdego roku sprawozdanie przed swoimi wyborcami i powinien istnieć mechanizm odwoływania posłów, gdy nie wywiązują się oni ze swoich obietnic złożonych wyborcom – uważa Litwin.

Uważa on także, ze powinno się wprowadzić przepis, że posłem nie można być dłużej, niż przez dwie kadencje z rzędu.

Uważam, że należy wprowadzić takie rozwiązanie, żeby nikt nie miał prawa piastowania mandatu posła dwa razy z rzędu. Przecież prezydentem Ukrainy nie można być więcej niż dwa razy z rzędu. Dlaczego posłowie mają spędzać całe życie w parlamencie? W ten sposób blokują drogę młodym ludziom i nie pozwalają na realizację nowych idei. W rzeczywistości oni hamują rozwój społeczeństwa – powiedział Litwin.

Kiedy ludziom mówi się, ze ten system należy zmienić, to oklaski są znacznie bardziej donośne, niż przy poruszaniu jakiejkolwiek innej sprawy społecznej – dodał.

518 wyświetlen