/Gazeta Krakowska, 12.07.04

Gazeta Krakowska, 12.07.04

Rozmowa dnia

Tylko jeden mandat
Rozmowa z prof. Tomaszem Gąsowskim z UJ, jednym z inicjatorów akcji zmierzającej do wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych

Dlaczego mamy wybierać miedzy politykami, a nie partiami?

Między partiami wybieramy od 1991r i efekty tego są takie, jak widać. Trzeba, zatem wybory potraktować inaczej.

Jak?

Jednomandatowe okręgi wyborcze to pomysł na poprawę jakości elit rządzących krajem. Dzięki nim związek posła z wyborcami, których na niego głosują jest bliższy aniżeli z partią, która go desygnuje. Sądzimy, że wbrew pozorom taka zmiana będzie też na dłuższa metę korzystna dla partii politycznych.

Jak zmienić obecny system?

Chcemy przede wszystkim zmobilizować opinie publiczna, a w odpowiednim momencie odwołać się do referendum.

Jak przekonać do tego pół miliona ludzi?

Jeżeli wierzyć sondażom, to za takim rozwiązaniem opowiada się już 70% ankietowanych. W całej Polsce takich komitetów jak nasz jest kilkadziesiąt, a wciąż powstają nowe. Dyskusja na ten temat trwa ponad 10 lat, a jeszcze niedawno zwolenników ordynacji większościowej traktowano jak wariatów. Dziś opowiadają się za takim rozwiązaniem wybitne postaci ze świata kultury, nauki a nawet polityki. Obserwacja wydarzeń rozgrywających się na scenie publicznej niemal codziennie dostarcza nam argumentów na rzecz takiej zmiany. Polsce potrzebni są politycy poważni i odpowiedzialni, cieszący się zaufaniem wyborców , a nie anonimowi ludzie kryjący się za partyjnym szyldem.

Czy przypadkiem nie jest to samoobrona przed Samoobroną?

To ani obrona przed Samoobroną, ani atak na resztki SLD. Nasza akcja nie jest wymierzona w żadna partie polityczna . To po prostu obywatelski ruch naprawy państwa. Wybierajmy ludzi a nie partyjne manekiny.

Inicjatorami powołania komitetu są członkowie stowarzyszeń obywatelskich takich jak: Obywatelska Polska, Inicjatywa im. Króla Władysława Łokietka, Komitet Obywatelski m. Krakowa, Samorządny Kraków, ludzie reprezentujący różne środowiska społeczne i zawodowe.

594 wyświetlen