Bardzo dziękujemy wszystkim osobom z Janowca Wielkiego za zaangażowanie w akcje propagowania jednomandatowych okręgów wyborczych.
Niżej przedstawiamy wzór do naśladowania!
Janowiec Wielkopolski, 6 maja 2013 roku
klub radnych „Wspólna Inicjatywa”
Pan Ryszard Majchrzak
Przewodniczący Rady Miejskiej w Janowcu Wielkopolskim
za pośrednictwem Pana Maciej Sobczaka
Burmistrza Janowca Wielkopolskiego
Klub Radnych Rady Miejskiej w Janowcu Wielkopolskim „Wspólna Inicjatywa” składa, na podstawie § 25 Statutu Gminy Janowiec Wielkopolski, projekt apelu w sprawie jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu RP.
Jednocześnie prosimy Pana Burmistrza o niezwłoczne zaopiniowanie projektu apelu oraz przekazanie go Przewodniczącemu Rady Miejskiej w celu włączenia projektu apelu do porządku obrad kolejnej sesji Rady Miejskiej.
APEL Nr …/…/2013
RADY MIEJSKIEJ W JANOWCU WIELKOPOLSKIM
z dnia … 2013 roku
w sprawie przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego w sprawie o szczególnym znaczeniu dla państwa
Na podstawie § 19 ust. 2 pkt 4 Statutu Gminy Janowiec Wielkopolski uchwalonego uchwałą Rady Miejskiej w Janowcu Wielkopolskim nr XIII/115/2012 z dnia 27 kwietnia 2012 roku w sprawie Statutu Gminy Janowiec Wielkopolski (Dz. Urz. Woj. Kujawsko-Pomorskiego z dnia 16 maja 2012 roku, poz. 1155) Rada Miejska podejmuje apel w brzmieniu jak niżej oraz postanawia przekazać go Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej, Prezesowi Rady Ministrów oraz Posłom i Senatorom Rzeczypospolitej Polskiej.
W trosce o przyszłość Państwa Polskiego, którego częścią jest gmina Janowiec Wielkopolski, zwracamy się do przedstawicieli sprawujących władzę w IMIENIU NARODU (art. 4 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej), a więc także i w NASZYM IMIENIU, z niniejszym apelem o jak najszybsze rozpoczęcie intensywnych prac nad przeprowadzeniem referendum ogólnokrajowego w sprawie sposobu wyborów posłów do Sejmu RP w 460 jednomandatowych okręgach wyborczych zwykłą większością głosów, z równą dla wszystkich swobodą kandydowania.
Art. 125 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej stanowi, że w sprawach o szczególnym znaczeniu dla Państwa może być przeprowadzone referendum ogólnokrajowe., które ma prawo zarządzić Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów lub Prezydent Rzeczypospolitej za zgodą Senatu wyrażoną bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów (art. 125 ust. 2 Konstytucji).
Sposób wyboru posłów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej niewątpliwie jest sprawą o szczególnym znaczeniu dla Państwa. Mając na uwadze art. 4 Konstytucji, który mówi, że władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu, a Naród władzę tą sprawuje przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio, uważamy że Naród powinien mieć możliwość bezpośredniego wypowiedzenia się w tak fundamentalnej dla państwa sprawie.
Nasze stanowisko opieramy również na tym, że obowiązujące obecnie w Polsce zasady wyborów posłów do Sejmu RP są naszym zdaniem jedną z podstawowych wad ustrojowych. Ich funkcjonowanie powoduje, że w polskiej polityce i życiu społecznym zapomniane zostało pojęcie ODPOWIEDZIALNOŚCI przed Obywatelem, a więc przed tym, w imieniu którego sprawuje się władzę. Posłów obowiązuje jedynie „odpowiedzialność” przed wodzem – szefem swojej partii. Uważamy, że Naród powinien mieć możliwość to zmienić i wypowiedzieć się, czy chce posłów odpowiedzialnych przed wyborcami czy przed partyjnymi wodzami.
Apelujemy także o jak najszybsze rozpoczęcie prac nad zmianami w prawie, które nadadzą wynikom referendum charakter wiążący. Uważamy także, że konieczne jest rozpoczęcie ogólnopolskiej kampanii promocyjno-edukacyjnej, której celem byłoby poinformowanie obywateli o alternatywie dla obecnego sposobu wyłaniania składu Sejmu.
Zdajemy też sobie sprawę, że jest jeszcze wiele innych ważnych i zaniedbanych tematów, ale zacząć należy od rzeczy najważniejszych. Mamy także świadomość tego, że wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu nie stanie się czarodziejską różdżką, za pomocą której Polska stanie się od razu „krajem mlekiem i miodem płynącym.” Postrzegamy jednak wszelką działalność publiczną, czy to posłów, czy radnych, jako misję mającą na celu nie tylko poprawę bytu ludzi żyjących „tu i teraz”, ale także, a może nawet przede wszystkim, jako misję mającą na celu stworzenie jak najlepszych warunków do funkcjonowania tym, którzy przyjdą po nas. Dlatego też powstał niniejszy apel.