Zamieszczamy uzupełniony i poszerzony pokaz slajdów – „Dlaczego politycy boją się JOW-ów?”
Są też nowe, jeszcze dotychczas niepublikowane Mema.
Prosimy również o uwagi, co do pokazu. Jeśli ktoś ma link do Mema, który warto by dodać do pokazu slajdów, to bardzo prosimy by podać go w komentarzu. Jeśli ktoś dysponowałby innym pokazem slajdów dotyczącym JOW, to również prosimy o podanie linka w komentarzu.
Jeśli ktoś ma możliwość zamieszczenia powyższego linku do pokazu slajdów na facebooku lub swojej stronie internetowej, albo rozesłania go zwolennikom JOW i innym zainteresowanym systemami wyborczymi, to gorąca prośba o rozesłanie.
Może też komuś się ten pokaz slajdów przyda na konferencjach dotyczących JOW.
- Jedynka bierze 40%, a ostatni z listy 5% głosów - 25 stycznia 2016
- 162 powiaty pozbawione reprezentacji przez system proporcjonalny - 23 stycznia 2016
- Anglia wprowadziła ODWOŁYWALNOŚĆ posłów - 12 sierpnia 2015
- Sukces JOW do rad gmin – odpartyjnienie i inne statystyki - 12 sierpnia 2015
- Aktualizacja pokazu slajdów – „Dlaczego politycy boją się JOW-ów?” - 16 lipca 2015
- Chomsky a odwoływalność posła i referendum ws. JOW - 15 lipca 2015
- Posłowie są 2 razy (!) bardziej pracowici w JOW-ach niż w systemie proporcjonalnym - 4 lipca 2015
Ja od pewnego czasu gromadzę wszystko co znajdę na swojej stronie blogowej. Oczywiście nie jest to zestaw kompletny, bo robię to sam w sposób nieusystematyzowany i okazjonalny. Chodzi tu o grafiki „argumentacyjne” ze strony https://bisnetus.wordpress.com/referendum-jow/promocja/ Może tam znajdziecie źródła inspiracji.
Uwagi: W związku z kampanią prezydencką graficy zrobili nowe wersje niektórych folii z cyklu „czy widzisz różnicę”. Wiele z nich jest pod względem estetycznym i graficznym nieco lepszych niż pierwowzór. Niektóre (na zmianę, niekoniecznie wszystkie) bym wymienił w prezentacji na nowsze. To rozjaśniłoby nieco prezentację utrzymaną w „czarnym tonie”. Ale czy mieszanie da lepszy efekt, to też nie jest pewne na 100 procent.
Osobiście bym do prezentacji włączył 2 obrazki dotyczące roli partii politycznych. Podobają mi się zwłaszcza te grafiki
– https://bisnetus.files.wordpress.com/2015/07/wpim_args_019ba4c3c11.jpg?w=700&h=
Ta wymagałaby pewnego powiększenia i może krótkiego tekstowego uzupełnienia.
– Drugą jest https://bisnetus.files.wordpress.com/2015/07/wpim_args_1048455_646924288684527_138207076_o.png?w=1200&h= Chociaż tekst mógłby być może nieco prostszy.
To są moje luźne propozycje.
Czy mógłby Pan ponownie zamieścić na stronie grafiki argumentacyjne? Pytam gdyż stary link nie działa.
Ja mam poważne uwagi do ważnego i popularnego diagramu z „amfiteatrem parlamentarnym” (3/38).
System proporcjonalny:
1. Wygląda zdecydowanie zbyt solidnie, każdy parlamentarzysta JOW i każda partia w SP powinny mieć swoją własną otoczkę w tym samym kolorze (lekko ciemniejszą) – w efekcie JOW przestanie być słabymi punkcikami na czerni, a SP mocarnymi blokami jednolitości.
2. UWAGA — SP to przecież mierzwa szarzyzny betonu partyjniactwa! Kolor to może mieć co najwyżej szefostwo partii — kreska na 1 piksel! Reszta to zanikający kolor, a większość to kompletna szarzyzna partyjnych miernot — sługusów prezesa (typu poseł Woszczerowicz — po 2 sek. telefonie biegnący w podskokach wystawać pod drzwiami „najlepszego płatnika” na polecenia — to ma być kolor?)
W JOW kolory parlamentarzystów powinny być bardziej płynne – gradienty między partiami (jednak z solidnym wycięciem pełnego przejścia, bo zginęłyby różnice między partiami).
3. Fałszywy brak granic między partiami – wyraźne rozdzielenie i prędzej armaty i zasieki z drutów kolczastych między nimi — pełne rozbicie partyjne walczących wrogich obozów.
4. „Tu decyduje tyle osób” – połowa + 1 w JOW i DWA punkty z największego ugrupowania + najmniejsze, które razem daje większość w SP. Np. żółty i zielony.
5. Ja na koniec dodałbym jeszcze jedną kategorię do porównania (tylko trzeba to jakoś dobrze wyrazić):
„Ile osób trzeba potajemnie zhakować/przekupić/zastraszyć by mieć absolutnie i ostatecznie decydujący wpływ na sprawy całego kraju?”
SP — 1 (kropka lidera największego ugrupowania)
/
JOW — połowa + 1.
@Tomasz: bdb. uwaga — poza tym chodzi o oś czasu: po lewej zawsze przeszłość, po prawej — przyszłość.
Zestawienie jest świetne ale jest w nim jedna niekonsekwencja. Proponuję aby system proporcjonalny był prezentowany ZAWSZE Z LEWEJ STRONY natomiast system wiekszościowy (JOW) ZAWSZE Z PRAWEJ STRONY. Jest to bardzo ważne dla jasności przekazu, z lewej zły system a z prawej dobry.
TNT 6 września 2015 🙂
Pozdrawiam,
Tomasz
Popieram! Obecny układ jest mylący.