/Wybory uzupełniające w Copeland

Wybory uzupełniające w Copeland

w czwartek, 23 lutego 2017

Jednym z fałszywych argumentów przeciwników jednomandatowych wyborów jest rzekomy brak walki wyborczej w tzw. okręgach pewnych.

Tak oczywiście nie jest. W JOW-ach kampania we wszystkich okręgach jest zacięta, a wynik nigdy nie jest pewny, aż do samego końca. Zupełnie jak w sporcie. Wczoraj w Lahti, nasz Kamil Stoch, faworyt w skokach narciarskich, nie zdobył medalu, choć zabrakło mu bardzo niewiele. I w sporcie, i w wyborach tak dzieje się często. Przeciwnicy faworyta też chcą wygrać i walczą z całych sił.

W miniony czwartek, w wyborach uzupełniających w okręgu Copeland, w malowniczej Kumbrii, niespodziewanie wygrała Trudy Harrison, kandydatka konserwatystów wyprzedzając faworytkę Gillian Troughton z Partii Pracy o 2147 głosów. A przecież od czasu utworzenia okręgu Copeland w 1982 roku zawsze wygrywali tam Labourzyści. Poprzedni okręg o nazwie Whitehaven też był reprezentowany przez Partię Pracy i to aż od 1935 roku.

Trudno więc chyba o przykład okręgu bardziej „pewnego”?

Wybory uzupełniające w Copeland nastąpiły po złożeniu mandatu przez posła Jamiego Reeda w proteście przeciw stylowi zarządzania Partią Pracy przez jej lidera Jeremiego Corbyna. W kampanii Trudy Harrison uczestniczyła premier Theresa May, która odwiedziła region w minionym tygodniu. Kampania toczyła się też w Parlamencie. W czasie środowej sesji Pytań do Premiera (Prime Minister’s Questions) w Izbie Gmin, czyli na dzień przed wyborami w Copeland, jedna z posłanek Partii Pracy oskarżyła premier May o nieprzyjęcie petycji przeciw przeniesieniu Oddziału Położniczego ze szpitala West Cumbria Hospital w Whitehaven do oddalonego o 40 mil szpitala w Carlisle. Protestujący, którzy przybyli we wtorek na Downing Street, mieli usłyszeć: „przyjdźcie po czwartkowych wyborach”. May zaprzeczyła i odpowiedziała, że petycja została przyjęta przez Downing Street.

* na zdjęciu: Theresa May i Trudy Harrison w Whitehaven
Źródło: http://www.newsandstar.co.uk

About Tomasz J. Kaźmierski

Tomasz J. Kaźmierski – elektronik, nauczyciel akademicki, profesor Uniwersytetu Southampton w Wielkiej Brytanii, rektor Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie; współpracownik Ruchu na rzecz JOW od 1994 r.; prezes Stowarzyszenia na rzecz Zmiany Systemu Wyborczego JOW od 2016 r.; e-mail: polonus.uk@gmail.com
998 wyświetlen