/Webinar „Kontakt posłów z wyborcami w JOW” – 28.04.2016, godz. 20.00

Webinar „Kontakt posłów z wyborcami w JOW” – 28.04.2016, godz. 20.00

Zapraszamy na webinar z prof. Tomaszem Kaźmierskim pt. „Kontakt posłów z wyborcami w JOW” w czwartek, 28 kwietnia 2016, o godz.20.

Na tej konferencji internetowej prof. Tomasz Kaźmierski omówi jedną z najważniejszych zalet systemu 100% JOW, jaką jest łatwy kontakt z wyborcami. Żaden inny system wyborczy, szczególnie systemy wielomandatowe, w tym mieszane, nie dają wyborcom takiej możliwości kontaktu, który jest istotnym mechanizmem wywierania wpływu przez obywateli na postawy i działania posłów.

W systemie 100% JOW każdy wyborca wie, kto jest jego posłem i jak się z posłem spotkać. W Wielkiej Brytanii na ogół dobrze wiadomo, gdzie poseł przebywa. Albo w Parlamencie, albo w okręgu, między wyborcami, którzy niezależnie od tego, czy głosowali na niego, czy innego kandydata, szukają u niego pomocy i chcą z nim rozmawiać.

Poseł wybrany w JOW nie bardzo ma czas, żeby reklamować się objeżdżając cały kraj, czy odbywać oficjalne wizyty za granicą.

Wszyscy posłowie, w tym ministrowie rządu, są regularnie dostępni dla każdego wyborcy w tzw. drop-in surgeries, czyli „izbach przyjęć”, gdzie można wpaść bez uprzedniego umawiania. Posłowie często wydają cotygodniowe raporty dla swoich wyborców, w których piszą, co zrobili.

Wiele szkół zaprasza lokalnych posłów na debaty uczniowskie, z czego pożytek jest obopólny. Uczniowie uczą się w ten sposób prawdziwych debat parlamentarnych, a posłowie szlifują swoje umiejętności odpowiadania na bardzo ostre nieraz argumenty. Posłowie regularnie odwiedzają też firmy i organizacje, co daje im dodatkowy wgląd w to, co myślą wyborcy i co partie powinny brać pod uwagę, zwłaszcza przed następnymi wyborami.

Szczegóły techniczne podamy wkrótce.

Link do wydarzenia na facebooku
: https://www.facebook.com/events/1527463247562491/

760 wyświetlen