W ostatnią niedzielę, 17 listopada 2013, na zaproszenie inicjatorów Godziny dla Polski uczestniczyliśmy we Wrocławiu w Dolnośląskiej Konwencji Godziny dla Polski. Ta inicjatywa Jarosława Gowina zgromadziła około 200 osób z regionu.

Rozpoczęło się nietypowo, od alarmu. Godzinę przez rozpoczęciem policja otrzymała informację o bombie podłożonej w sąsiednim Urzędzie Marszałkowskim. Nie zbiło to z tropu organizatorów wydarzenia, którym była m.in. współpracująca ze Zmielonymi.pl Fundacja Sapere Aude. Szybko podjęto decyzję o przeniesieniu konwencji z Impartu do kina Nowe Horyzonty. Nie damy się zastraszyć, zmienimy Polskę – skomentował Jarosław Gowin.

gowin

W swoim przemówieniu Patryk Hałaczkiewicz, koordynator Biura Krajowego JOW, koordynator akcji Zmieleni.pl powiedział, że cieszy się z wygłoszonej deklaracji, ale teraz oczekuje realnych działań, które doprowadzą do ich realizacji. Szansę na zmianę sposobu wybierania posłów widzi w rozpisaniu ogólnokrajowego referendum w tej sprawie. Było też wspomnienie o 20-letniej działalności Ruchu JOW, zapoczątkowanej właśnie we Wrocławiu przez prof. Jerzy Przystawę.

Potem – pół żartem, pół serio, występując przed uczestnikami, zwrócił się do nich bezpośrednio z pytaniem, czy powinien włączyć do swojego programu postulat jednomandatowych okręgów wyborczych. Gromkie tak

z sali skwitował krótko: sprawa jest przesądzona. – Władza powinna należeć do obywateli, a nie jak dziś, być dzierżona przez koterie partyjne – dodał. Hasłami jego inicjatywy są praca, rodzina, wolność, tradycja i solidarność. Na spotkaniu byli obecni politycy związanie z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem. Chcę pracować ze wszystkimi samorządowcami i dobrymi gospodarzami, którzy reprezentują bliskie mi wartości – mówił Gowin.

W grudniu zapadnie decyzja, czy ruch przerodzi się w partię polityczną i jaki będzie jej program. Czekamy na poważne potraktowanie naszego postulatu zmiany systemu wyborczego na JOW. Słowa padły, czas przejść do czynów.

gowin1

Dyskusja - 6 Komentarzy
 1. Włodek

  08. Mar 2014,  godz. 22:10

  Ups. Chyba źle trafiłem. Znów wpadka moich idei. Mam 59 lat i zawsze marzyło mi się państwo wolne od wszelakich ideologii i prania mózgów. Państwo ludzi wolnych umysłowo. Jeśli ‚Zmieleni” stawiają na kogoś kto słyszy krzyk embriona i jest wiernym psem korporacji watykańskiej to ja dziękuję za takie NOWE PAŃSTWO. Pranie mózgu już przeszedłem w młodości. Zmuszony oglądać w świetlicy szkolnej filmy o wielkości Lenina i Stalina, dziś widzę jak pierze się mózgi młodym uczniom o Karolu który został świętym. Jakoś nikt realnie nie powie że święty ochroniarzem pedofili – bo to jak kiedyś niepoprawnie politycznie. Chyba umrę wcześniej niż moja ojczyzna będzie wolna od kłamstw. Dla mnie Gowin jest hipokrytą. Po wielu latach żarcia diety poselskiej z listy PO nagle mu się odwidziało i szuka nowego koryta. Duży szacunek mam do Marka Jurka, czy tez Jurka Marka. Ten jako wierny pies korporacji watykańskiej zrezygnował dla swojej ideologi z najwyższych zaszczytów państwowych. Nie cierpię jego ideologii ale szanuję za wierność w trwaniu w niej…
  Marzy mi się państwo światopoglądowo czyste od jakichkolwiek idei. Ludzie mają być wykształceni, a to w co wierzą to ma być ich prywatna sprawa.

  Odpowiedz

  • bisnetus

   08. Mar 2014,  godz. 23:24

   @Włodek
   Ruch Zmieleni i JOW są ruchami apolitycznymi w tym sensie, że nie wiążą się z żadną opcją polityczną lub ideologiczną, natomiast posulują jedynie zmianę ordynacji wyborczej, w której każdy obywatel bez względu na swoje poglądy ma realny wpływ na wybór swoich przedstawicieli do Sejmu, również poprzez wolne decydowanie, kto może stawać do wyborów.

   Jest zupełnym nonsensem wiązenie każdego kontaktu woJOWników z przedstawicielami jakieś opcji za deklarację polityczną ruchu JOW-ów. Przecież nie b ędą się chować w piwnicy, żeby nie być z kimś kojarzonym. To również dotyczny prywatnych poglądów uczestników ruchu. Te są również różne. Ruch JOW jest ponadpolityczny. Zapewniam, że chętnie zaproszą i Tuska, i Millera, i Palikota, by się wypowiedzieli w kwestii JOW-ów. Ale oni uciekają jak szczury gdy się mówi o JOW-ach.

   Odpowiedz

 2. andaraos

  12. Lut 2014,  godz. 08:05

  Oczywiście popieram Jednomandatowe Okręgi Wyborcze, jako chyba najlepszy system wyborczy.
  Nie zmieni to jednak wiele, jeśli „twórcy” ustaw będą nadal anonimowi. Uważam, że przy każdym akcie prawnym powinni być wymieniani z imienia i z nazwiska oraz z przynależności partyjnej lub nie (jak „lista płac” na końcu każdego filmu), wszyscy którzy brali bezpośredni udział w jego tworzeniu. Z doradcami włącznie.
  Myślę, że parlamentarzyści przestali by wówczas tworzyć buble prawne, a gdyby nawet taki twór powstał, jego usunięcie lub zmiana nie trwałaby latami.

  Odpowiedz

 3. Andrzej

  09. Lut 2014,  godz. 08:27

  Popieram WAS gorąco i wierzę że uda się wprowadzić te zmiany w niedalekiej przyszłości. Te chwasty muszą zniknąć jak najprędzej !!!!!!!!!!!!!!

  Odpowiedz

 4. Flis-ak

  07. Lut 2014,  godz. 21:34

  Cieszy fakt podjęcia aktywności społecznej w sprawach być albo gnić. Do każdej jednak działalności zabieram się z głową, i tu widzę nadzieję. Z pewnością mój niski pesel ogranicza moją przydatność fizyczną, mogę jednak wspierać moralnie.
  Życzę więc sukcesów w zdrowych działaniach.

  Odpowiedz

 5. dziejek

  07. Lut 2014,  godz. 12:38

  Nie macie za ci dziękować. Uważam to za swój obywatelski obowiązek. Trzeba tych skur…..nów najpierw srogo ukarać apotem posadzić ich w kamieniołomach, żeby pracowali na swoje utrzymanie. Bio jak dotąd, to jedyną ich pracą jest podpisywanie list płac. I to mówią, że są przemęczeni. Banda łobuzów. Takie jest moje zdanie. Żadnego pobłażania. Oni muszą na własnej skórze odczuć to co zrobili narodowi…Pozdrawiam i życzę powodzenia w waszych poczynaniach. Dołączył bym się do Was fizycznie ale i wiek(72lat) i zdrowie mi na to nie pozwala. Trzymam za Was kciuki…

  Odpowiedz

Skomentuj