Publikujemy wykład prof. Tomasza Kaźmierskiego pt. „Jednomandatowe Okręgi Wyborcze w Wielkiej Brytanii i możliwość przeniesienia rozwiązań brytyjskich na polski grunt” wygłoszony na Konferencji „Jednomandatowe Okręgi Wyborcze do Sejmu – możliwe rozwiązania i ich skutki” w Warszawie 5 sierpnia 2015.

T J Kaźmierski "Jednomandatowe Okręgi Wyborcze w Wielkiej Brytanii i możliwość przeniesienia brytyjskich rozwiązań na polski grunt. JOW-y w Australii i we Francji." from Tomasz Kaźmierski

About Tomasz J. Kaźmierski

elektronik, nauczyciel akademicki, profesor Uniwersytetu Southampton w Wielkiej Brytanii, rektor Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie; współpracownik Ruchu na rzecz JOW od 1994 r.; e-mail: polonus.uk@gmail.com

Dyskusja - 2 Komentarzy
 1. justin23

  12. Sie 2015,  godz. 18:36

  Co to ma znaczyć ? ”
  – 1. Równa dla każdego pełnoprawnego obywatela Polski swoboda kandydowania na posła.

  Dla dokonania rejestracji kandydujący stawia się osobiście w Okręgowej Komisji Wyborczej i składa:

  pisemne poparcie co najmniej dziesięciu wyborców danego okręgu;
  dowód wpłaty kaucji, w wysokości średniego miesięcznego wynagrodzenia
  (kaucja jest zwracana, jeśli kandydat uzyska minimum 5 proc. ważnie oddanych głosów. Taki sposób zgłaszania kandydatury respektuje gwarantowane polską Konstytucją prawo każdego obywatela do swobodnego ubiegania się o mandat posła, w przeciwieństwie do gwałcącej to prawo obecnej ordynacji partyjnych list wyborczych);”
  – Skąd ma wziąć bezrobotny „menel” – średnią krajową na kucję by kandydować na posła do SEJMU?
  – Co się dzieje z kaucją w wypadku nieuzyskania 5 % – głosów w wyborach ?
  – Czy JOW – to jakiś nowy polityczny biznes zniechęcający ludzi normalnych do sprawowania swojej – zwierzchniej władzy w państwie bezpośrednio ?
  – Do czego nam obywatelom mają służyć wybory kolejnych ” wybranych ” amatorów przywilejów, immunitetów i dóbr wszelakich z władzy parlamentarnej obficie płynących dla polityków – nad NAMI OBYWATELAMI ?
  -. JOW.Y muszą być zalążkiem konstytucyjnej władzy zwierzchniej narodu sprawowanej bezpośrednio przez naród – w naszym państwie , czyli oddolnie.
  – Po co to „wspomóż ” skoro inicjatywa oddolna kosztować musi tylko parę groszy na wydrukowanie potrzebnych deklaracji i tylko dużo dobrych chęci i dobrej – woli ?
  Nie potrzeba NAM obywatelom – myślącym samodzielnie o swoim i swoich bliskich losie – drogocennych przedstawicieli i pośredników, lecz BEZINTERESOWNYCH przewodników, którzy wskażą NAM tylko kierunek i drogę jak i dokąd – podążać mamy , Wybory drogi przez namaszczonych – naszą władzą już „WYBRANYCH” – poznaliśmy licząc polityczne – bilionowe długi na dolce wita WYBRAŃCÓW , których – żaden naród spłacić już normalnie nie podoła. Demokratycznie – władza należy do każdego z NAS osobiście . Przestańcie więc upolityczniać sobie JOW – mieląc je z kolei – na politykę, która ze swej natury polega przede wszystkim na okłamywaniu innych dla dobra POLITYKI.
  Możemy nie tylko wzorować się na innych – JOW , ale przede wszystkim eliminować ich imperialistyczne ideologiczne błędy .

  JA OBYWATEL WŁADZA – J.O.W – ZATRUDNIAM terytorialnie do pracy demokratycznie swoim podpisem , na Urzędy państwowe i do państwowej ADMINISTRACJI najdoskonalszych fachowców do zarządzania dla dobra obywateli . „PRAWO WYBORCZE ” to za mało ! Ja nie wybieram sobie żadnych „WYBRANYCH” posłów – do władzy na de mną !

  – Struktury zarządzania państwem muszą zmienić tylko kierunek- z GÓRY na od – dołu w górę , a wszystko logicznie układać się będzie jak klocki LEGO bez przedstawicieli i pośredników WYBRANYCH !
  TO jest możliwe – mówi Paweł KUKIZ i tego się trzymajmy. Mamy dzisiaj do tego niezbędne narzędzia – nieograniczony dostęp do wiedzy na każdy temat i szybką komunikację w INTERNECIE. Nic bez nas ! .. i Niech najpierw zaistnieją JOW.y w parlamencie, wtenczas PARLAMENT poprawnie – znajdzie się w GMINACH tam gdzie jego jest naturalne miejsce. Będzie to realizowanie FAKTYCZNE -Konstytucji RP ROZDZIAŁ I. ART.4.

  Odpowiedz

  • Jan Sadowski

   12. Sie 2015,  godz. 20:31

   @justin23
   Odpowiem tylko na jeden punkt: podana wysokość kaucji to nienajlepsza informacja bo projekt Fundacji Madisona zakłada wysokość minimalnego wynagrodzenia (1750zł) – to i tak jest stanowczo za dużo ponieważ w Wielkiej Brytanii kaucja stanowi połowę minimalnego wynagrodzenia (500 funtów, zaś mimimalne wynagrodzenie: 6.5*8*5*4=1040 funtów). Próbowałem już zwrócić uwagę na ten fakt wcześniej. Replikując rozwiązanie z Wielkiej Brytanii, kaucja powinna wynosić 875zł.

   Odpowiedz

Skomentuj