/Wybory prezydenckie w Polsce. Parę słów o liczbach

Wybory prezydenckie w Polsce. Parę słów o liczbach

Chciałem poruszyć kwestię liczb w nadchodzących wyborach prezydenckich, które odbędą się w niedzielę, 10 maja br. Okazuje się, że jeśli wszystko sprowadzi się do liczb, gdzie nie ma politycznych spekulacji, to wszystko staje się proste i oczywiste – nawet w wyborach prezydenckich.

Zgodnie z aktualnymi danymi Państwowej Komisji Wyborczej PKW (www.prezydent2015.pkw.gov.pl) liczba osób uprawnionych do głosowania w naszym kraju wynosi 30 532 995. Jeśli frekwencja wyniesie tyle, co zwykle czyli połowę (50%), wówczas liczba osób, która po prostu przyjdzie i odda głos wyniesie 15 266 497. Warto dodać, że frekwencja w wyborach prezydenckich jest przeważnie wyższa niż w parlamentarnych czy samorządowych, bo ludzie głosują na konkretną osobę, a nie na partię polityczną.

By wygrać wybory i zostać prezydentem dominuje proste prawo, o które walczymy z JOW-ami. Wygrywa kandydat posiadający największą ilość głosów (First Past The Post). Wyliczając 51% z liczby osób, które przyjdą na wybory powstaje liczba 7 785 913. Jest to absolutne minimum, które potrzebuje kandydat na prezydenta walczący o wygraną już w I turze.

Matematyka okazuje się bardzo pomocna, by uzmysłowić sobie jak ważna jest wysoka frekwencja w wyborach, i dlaczego warto już w I turze głosować na kandydata, którego się popiera. Liczby nie kłamią i oddają absolutną prawdę. Jeśli nie pójdziesz na wybory i nie zagłosujesz, niecałe 8 mln osób zrobi to za ciebie.

Jest to ważne bardzo ważne, by „milcząca większość” oddała swój głos!

Wstań i nie siedź w domu.

Udostępnij tekst poniżej, dodając wybraną wypowiedź Pawła Kukiza:

…………………………………………………………

30 532 995 uprawnionych do głosowania,

15 266 497 odda głos (frekwencja 50%),

7 785 913 zadecyduje za Ciebie, jeśli nie zagłosujesz (51%),

GŁOSUJĘ na PAWŁA KUKIZA już w I turze!

Liczby nie kłamią. Przyjdź i zagłosuj!

About Karol Maluchnik

społecznik, członek sztabu Pawła Kukiza, koordynator wolontariatu Ruchu JOW, odpowiedzialny za budowanie struktur i poszukiwanie rąk do pracy na rzecz JOW; e-mail: karol.maluchnik@ruchjow.pl
1 501 wyświetlen