/Wybory 2020

Wybory 2020

W demokratycznych wyborach, które zapewnia system większościowy (przeciwnie do proporcjonalnego, który z demokracją nie ma wiele wspólnego, a który obowiązuje w wyborach do sejmu) „przegrała demokracja, wybrał suweren” – cytując prof. Gwiazdowskiego. W PL jednak prezydent jest głównie narzędziem w systemie, nie ma mowy o niezależności. Naiwne jest sądzenie, że może być inaczej.

Wynik? 20 mln naiwnych obywateli uprawnionych do głosowania. Wierzących, że od ’89 roku żyją w państwie demokratycznym, a demokracja polega na pójściu do urny wyborczej raz na 4 czy 5 lat. No, nieźle… Kompetencje obywatelskie na poziomie psa Pluto i nie wiadomo, czy się śmiać, czy płakać, raczej to drugie. Bo teoretycznie mogłoby być INACZEJ.

Czy w PL coś się zmieni, aby móc zamiast mniejszego zła wybierać dobro? Bez zmiany ustrojowej, zmiany konstytucji i zasady (ordynacji) wyborczej z partyjnej na demokratyczną, która przerwie karuzelę kręcącą się od dekad, praktycznie jest to niemożliwe. Musiałby stać się cud i szeregowy poseł musiałby podjąć taką decyzję. Ale nawet, gdyby chciał nie pozwoli mu na to układ tworzony przez jego własne otoczenie polityczne. Liczyć na cud? Odebranie mandatu obecnej klasie politycznej nie będzie łatwe, bo konstytucja i związane z nią ustawy dobrze zabezpieczają system, ale możliwe. I to nie za pomocą konklawe, które sugerował gen. Heda-Szary. Więcej demokracji i zmiana ustrojowa powinna być kluczowym, o ile nie najważniejszym, postulatem każdego kandydata na posła czy prezydenta (a nie jakieś tam sztucznie kreowane problemy typu LGBT, rozdzielanie kościoła od państwa, na siłę odchodzenie od węgla itp.) – wybory za 3 lata, ale jak zmienić myślenie 20 mln obywateli, dla których interes to zbieranie szparagów za kufel piwa lub 500 plus?

Nastolatkiem już nie jestem, ale optymistą tak, i tak wierzę, że dożyję przynajmniej początku tej przemiany.

13 lipca 2020

* Zdjęcie pochodzi z: https://www.portalsamorzadowy.pl/polityka-i-spoleczenstwo/jednomandatowe-okregi-wyborcze-pis-mysli-nad-likwidacja-kukiz-15-nie-chce-na-to-pozwolic,95223.html

About Paweł Olewiński

prowadzi własną działalność gospodarczą; jest uczestnikiem Ruchu Obywatelskiego na rzecz JOW
1 119 wyświetlen