/Wyborcy dali posłance kopa w sempiternę

Wyborcy dali posłance kopa w sempiternę

Nie. To nie zdarzyło się w Polsce.

Jak informuje prof. Tomasz Kaźmierski, 6 czerwca br. odbyły się pierwsze w historii Wielkiej Brytanii wybory uzupełniające do Izby Gmin, do których doszło w wyniku procedury odwoławczej, umożliwiającej wyborcom usunięcie uprzednio wybranego przez nich posła. Notka Profesora jest ciekawa choćby dlatego, że pokazuje, jak w soczewce, przepaść dzielącą demokrację angielską od polskiej odpowiedniczki.

Tak na marginesie:
Poeta Hilaire Belloc – autor książki „Państwo niewolnicze” – był w latach 1906–1910 członkiem brytyjskiego parlamentu. Z racji swoich poglądów społeczno-ekonomicznych (system dystrybucji) był krytykiem m.in. parlamentaryzmu. A przecież Jego ojczyzna – w owych czasach (przełom XIX/XX wieku) – była chyba najbardziej „spokojna” w ogólnym rozwoju i syta jak na ówczesny świat, a nadto z dość dobrą wolnością polityczną. Nie da się jej porównywać z polską rzeczywistością po „upadku” komuny, która jest dzika w rozwoju, syta dla nielicznych i bez pełni praw politycznych (podmiotem prawa wyborczego są partie a nie obywatel).

Od czasów H. Belloca angielski system wyborczy został znacznie usprawniony – z punktu widzenia obywatela – poprzez wprowadzenie między innymi ww. odwoływalności posła.

Jednak III RP nie osiągnęła nawet tej wolności politycznej, jaką mieli Anglicy sto lat temu. Natomiast przyznać trzeba, iż jest pewien widoczny postęp w stosunku do demokracji socjalistycznej: oto frekwencja wyborcza dzisiaj nie jest już tak zwariowana, jak w czasach PRL, gdy wynosiła ponad 90%.

Aby tej różnicy – w stosunku do otaczającego demokratycznego świata – wyborcy III RP nie zauważyli, dlatego aktualnie mass media wywołują histerię wyborczą przed jesiennymi wyborami do sejmu. Mamy zatem duby smalone, co rozumowi bluźnią.

Źródło: https://www.salon24.pl/u/wbs/962350,wyborcy-dali-poslance-kopa-w-sempiterne

 

964 wyświetlen