/Webinar z prof. Antonim Kamińskim – 3.12.2015

Webinar z prof. Antonim Kamińskim – 3.12.2015

Zapraszamy na kolejną z cyklu Interaktywnych Konferencji Internetowych pt. „Rozmowy obywatelskie”. W czwartek, 3 grudnia 2015 r. o godzinie 20.00, gościem będzie prof. Anton Kamiński ekspert w Narodowej Radzie Rozwoju przy Prezydencie RP, uczestnik Ruchu JOW.

Pytania do prof. Antoniego Kamińskiego: http://bit.ly/epytanie
Odbierz bezpłatną wejściówkę na konferencję: http://kaminski.evenea.pl/

Prof. Antoni Kamiński: Karl Popper zauważył jednak, że jednomandatowe okręgi wyborcze służą wybraniu rządu. Partie przedstawiają propozycje programowe, obywatele – głosując w okręgach jednomandatowych – wybierają tę, której program jest według nich najkorzystniejszy dla kraju, a głosując na jej kandydata, oceniają jego wiarygodność. Dwupartyjność jest więc zaletą – zwycięska partia powołuje rząd i odpowiada za realizację programu. Dla ordynacji proporcjonalnej typowe są gabinety koalicyjne, co oznacza, że program rządu może mieć mało wspólnego z tym, co obiecywano wyborcom.

Znana politolożka amerykańska, podsumowując debatę o wadach i zaletach ordynacji większościowej i proporcjonalnej, stwierdziła, że różnice w preferencjach wynikają z odmiennych systemów wartości, czy ktoś chce rządów skutecznych i odpowiedzialnych, czy też proporcjonalnych i sprawiedliwych. Czy rządy nieskuteczne i nieodpowiedzialne mogą być sprawiedliwe?

Źródło: Kamiński dla „Wprost”: Ułomna debata o JOW-ach, „Wprost” z 25 maja 2015

773 wyświetlen