Potrzebujemy ludzi sumienia 

(ks. bp. A. P. Dydycz, 16.09.2012)

 

 

Szanowny Obrońco wolności słowa!


Bez uczciwego systemu wybierania posłów do Sejmu wszystko pozostanie postaremu. Użyj wolności słowa, aby naprawić państwo.


Konieczna jest nowa ordynacja wyborcza do Sejmu i rad. Potrzebujesz reprezentanta, który  Twoje istotne życzenia i żądania niezwłocznie zaniesie do władzy wykonawczej lub  ustawodawczej.  Takich posłów dają wybory w niewielkich jednomandatowych okręgach wyborczych (JOW), tak jak w Anglii (ok. 65 tys. wyborców). Tu kandydować może każdy wyborca. Wybierając z pośród kandydatów okręgu jednego, zwykłą większością głosów, budujesz silną więź między Tobą a Twoją instytucją służebną – państwem. Ten prosty system będzie naturalną gwarancją wolności słowa.


(Obecnie stosowane głosowanie na wieloosobowe listy partyjne tego nie zapewnia, bo listy tworzą szefowie partii, a nie wyborca. Stad bierze się korupcja, sitwy, łamanie prawa, wyprzedaż bogactw kraju, handel suwerennością przez Rząd i Sejm.)


Żądaj zawsze i wołaj dziś:   Jeden okręg, jeden mandat

                                         To jest demo kracji standard!Kontakt: Ruch Obywatelski JOW

a.czachor@cyf.gov.pl

www.jow.pl, www.zmieleni.pl


About Andrzej Czachor

fizyk, prof. dr hab. w NCFJ w Świerku, publicysta; od 1995 roku uczestnik Ruchu Obywatelskiego na rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych

Dyskusja - 1 komentarz
 1. Andrzej Czachor

  01. Paź 2012,  godz. 10:19

  Manifestacja ” o wolność słowa ” 29 IX 2012 w Warszawie

  Była to piękna manifestacja. Rozprowadziliśmy tego dnia 1000 ulotek. Ludzie byli wręcz spragnieni tego rodzaju krótkiej formy, bardziej niż gazet oferowanych przez organizatorów. Sądzę, że nasza akcja miała duża wartość edukacyjną. Hasło „jeden okręg, jeden mandat …” budziło zainteresowanie i ludzie natychmiast wyciągali ręce, pytali.. Gdyby nas było więcej, na przykład 14 osób a nie 4, to jestem przekonany, że to hasło mogłoby „zabrzmieć” w trakcie pochodu. Żadnych zastrzeżeń co do prowadzenia tej akcji ze strony służb porządkowych nie było. Gdy mówiłem – namówcie Jarosława, aby podjął temat JOW – nikt nie kwestionował.

  Sądzę, że nasza akcja nadała Manifestacji brakujący wymiar polityczny. Bez tego byłyby to tylko piękne patriotyczne emocje, groźne miny pod adresem obecnej władzy, żądania, by pracowała lepiej i sprawiedliwiej, ubolewania, że znów omyłka. Żądania wyrażano głównie personalne, na przykład zmienić premiera lub ministra.

  Trzeba nadal docierać do umysłów z ideą, że trzeba zmienić zasady systemowe, i że droga wiedzie przez JOW. Politycy o tym wiedzą, nie chcą tego i tym chętniej podbijają bębenka pięknych i mało wiążacych haseł abstrakcyjnych – prawda, sprawiedliwość.

  Podsumowując – pracowały tego dnia Panie Grażyna H. i Joanna K., także Krzysztof N. i Andrzej C, przy udziale Remigiusza Z. jako „punktu kontaktowego” i Grzegorza R., który dostarczył ulotek. Podziękowania i gratulacje. A także zapytanie do kilku innych osób, które niedawno deklarowały swój udział – gdzie jesteście?.

  Nastawmy się teraz na 11 Listopada.

  Serdecznie pozdrawiam – Andrzej Czachor

  Odpowiedz

Skomentuj

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.