Stowarzyszenie na rzecz Zmiany Systemu Wyborczego „Jednomandatowe Okręgi Wyborcze”, kontynuując wieloletnie działania na rzecz JOW, 30 czerwca 2015 podjęło uchwałę, o włączeniu się w kampanię referendalną przed ogólnokrajowym referendum ogłoszonym na 6 września br.

Celem udziału Stowarzyszenia w tej kampanii jest promowanie ordynacji wyborczej w wyborach do Sejmu RP, wzorowanej na modelu brytyjskim, realizującym:
– równą dla wszystkich pełnoprawnych obywateli, pełną swobodę indywidualnego kandydowania;
– podział polski na 460 jednomandatowych okręgów wyborczych;
– wybór posłów na zasadzie zwykłej większości, w jednej turze głosowania;
– publiczne liczenie głosów w każdym okręgu wyborczym.

Dyskusja - 6 Komentarzy
 1. macias

  09. Lip 2015,  godz. 18:56

  Od dawna jestem za JOW, ale zdebialem widzac wlaczenie sie stow.JOW do referendum — czemu drugie pytanie na „nie” i czemu w ogole stow.jOW wypowiada sie w kwestiach? Co prawda finansowanie partii nie odnosi sie wprost do JOW-ow, ale to ciagle miedlenie „partie, partie, partie” utrwala system partiokratyczny, gdzie ludzie sie nie licza, tylko partie, partie, partie. Bez partii ani rusz.

  Odpowiedz

  • macias

   09. Lip 2015,  godz. 19:03

   Wroc. Kurcze, tak to jest jak sie opiera na latajacych wersjach pytan. 2 — NIE, wszystko sie zgadza, bo pytanie brzmi ” Czy jest Pani/Pan za UTRZYMANIEM dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa?”

   Odpowiedz

 2. bisnetus

  07. Lip 2015,  godz. 17:49

  Z okazji uchwały pozwoliłem sobie na od dawna planowane upublicznienie 4 reguł JOW na swoim blogu w nieco bardziej graficznie urozmaiconej, aczkolwiek czysto amatorskiej formie. https://bisnetus.wordpress.com/regula-jow-opracowana-przez-ruch-jow/

  Osobiście uważam, że sztab i graficy Ruchu powinni tę regułę przed Referendum znacznie aktywniej eksponować. Mam też nieco rozszerzoną formę Reguły JOW, ale rozszerzenie jest na tyle istotne, że nie można już więcej mówić o propozycji Ruchu JOW.

  Odpowiedz

  • Jerzy Gieysztor

   08. Lip 2015,  godz. 20:58

   Eksponowanie Reguły wyborczej JOW konieczne jest permanentnie, a szczególnie przed referendum. Bo poznanie zasad wyborczych postulowanych przez Ruch Obywatelski na rzecz JOW jest pierwszym warunkiem wygranej w tym referendum. Trudno bowiem oczekiwać poparcia dla pomysłu, który w mediach jest opluwany, zamiast uczciwej prezentacji. I za to przypomnienie konieczności eksponowania Reguły wyborczej JOW, bardzo Bisnetusowi dziękuję.

   Odpowiedz

   • bisnetus

    08. Lip 2015,  godz. 23:44

    No to jestem z Szanownym Panem jednego zdania. Ta Reguła JOW powinna być przez Ruch Referendalny wniesiona na sztandary i być jak najszerzej propagowana. To ułatwiałoby trochę walkę z mataczeniem idei JOW-ów i ciągłemu wmawianiu ludziom, że nikt nie wie co to są te JOW-y. No i nieco by utrudniało późniejsze manipulacje i wypaczanie rozwiązań systemowych. Podobnie, już może nie na sztandarach, ale wyraźnie w tle powinna być lansowana ustawa zmieniająca Ordynację Wyborczą wraz ze sporządzonymi mapkami podziału na JOW-y. To powinno wskazywać, że ruch przychodzi z gotowym rozwiązaniem. Moje doświadczenie mówi mi też, że na ludziach robi bardzo dobre wrażenie pokazywanie mapy Polski z podziałem na JOW-y. Bardzo często przestają wtedy teoretyzować i dyskutować bez sensu i wiedzy, natomiast wzbudza się u nich zainteresowanie „obrazkowym” i pisanym konkretem. Następuje taki „aha” efekt, że JOW-y to nie jest jakieś hasełko powtarzane w mediach lecz poważny i dojrzały projekt polityczny.

    Nawiasem mówiąc dzisiaj opublikowałem na blogu „moją wersję” Reguły JOW. Moją pierwszą intencją było tylko wizualne i stylistyczne dopracowanie aktualnej wersji, ale jak to zwykle bywa, trudno okiełznać własną inwencję i mi się trochę koncepcja wywróciła. To oczywiście nie jest alternatywa i parę rzeczy jest tam dyskusyjnych, ale jak by Pan zerknął okiem i to ocenił to byłbym za uwagi wdzięczny. Najistotniejszą zmianą jest obowiązek publiczny narzucony na media (prywatne i publiczne) oraz administrację publiczną zapewnienia kandydatom stosownego i równego dostępu do mediów i do wyborców (trochę według wzoru kanadyjskiego) Ponadto próbowałem treść formułować trochę wychodząc naprzeciwko krytyce JOW-ów podnoszonej w mediach. Stąd na przykład w regule 2-iej zrezygnowałem z podkreślenia tworzenie 460 okręgów wyborczych, lecz zaakcentowałem fakt mało rozumiany w Polsce, że poseł w JOW-ach reprezentuje wszystkich wyborców swojego okręgu wyborczego a nie jakieś partie, wąskie środowiska lub wąskie poglądy.

    Dla zainteresowanych link: https://bisnetus.wordpress.com/portfolio/regula-jow-wersja-rozszerzona/

    Odpowiedz

 3. Krzysztof Gawart

  07. Lip 2015,  godz. 01:54

  Bardzo się cieszę że stowarzyszenie włączyło się w kampanię na rzecz referendum.

  Odpowiedz

Skomentuj

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.