Chodzi o zachowanie konstytucyjnej zasady biernego prawa wyborczego, które, jeśli chodzi o Sejm, jest fikcją. My nie mówimy o odpartyjnieniu, tylko o tym, żeby ten system dawał obywatelom możliwość wejścia do Sejmu. W tym momencie daje taką możliwość tylko za pośrednictwem list partyjnych. Chodzi o to, żeby to prawo było dla wszystkich, partyjnych i bezpartyjnych.

Zuzanna Dąbrowska rozmawiała z Patrykiem Hałaczkiewiczem (Ruch na rzecz JOW, komitet wyborczy JOW Bezpartyjni) w programie „Z kraju i ze świata” na antenie Jedynki Polskiego Radia 2 września 2015.


Link do audycji:

http://www.polskieradio.pl/7/473/Artykul/1498429,Ruch-Obywatelski-na-rzecz-JOW-sukcesem-juz-samo-referendum

Dyskusja - 2 Komentarzy
 1. Jerzy Gieysztor

  04. Wrz 2015,  godz. 06:06

  „Chodzi o to, żeby to prawo ( bierne wyborcze – JG ) było dla wszystkich, partyjnych i bezpartyjnych.” – powiedział Pan Patryk Hałaczkiewicz do słuchaczy PR.
  Dla pełnego wyjaśnienia należy dodawać, że W NASZYM POSTULACIE, KTÓRY OPISUJE REGUŁA WYBORCZA JOW, PIERWSZĄ KARDYNALNĄ ZASADĄ JEST RÓWNA DLA WSZYSTKICH PEŁNA SWOBODA INDYWIDUALNEGO KANDYDOWANIA.

  Odpowiedz

 2. bisnetus

  03. Wrz 2015,  godz. 19:22

  Bardzo elegancki występ i bardzo w moim guście. W ogóle mi się podoba podkreślanie centralnej roli biernego prawa wyborczego w systemie demokracji. I też uważam, że sam fakt przeprowadzania referendum jest już zwycięstwem samym w sobie. Mimo wściekłej kontr-kampanii dezinformacji w wykonaniu całego systemu myślę, że fakt fasadowości oraz źródła tej fasadowości dotarły do ogromnej liczby Polaków i na tym będzie można budować dalej. Nawet to straszliwe zakazane słowo „bierne prawo wyborcze” parę razy padało w mediach, również w pytaniach dziennikarzy głównie w publicznych mediach. Tak jak w tym wywiadzie. To już jest przeogromny sukces.

  Mam nadzieję na niespodziankę w niedzielę, bo społeczeństwo polskie mnie już parę razy zaskoczyło, chociaż nawet jak frekwencja specjalnie nie dopisze to z uwagi na rozmiar antyobywatelskiej kampanii nie będę strasznie zawiedziony. Ziarno zostało rzucone, w końcu przyjdą i plony.

  Odpowiedz

Skomentuj

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.