/Relacja z debaty w Lublinie

Relacja z debaty w Lublinie

Debatę na Wydziale Politologii UMCS zorganizowaną 29 kwietnia 2009 r. przez Niezależne Zrzeszenie Studentów, na której wystąpiłem jako jeden z panelistów, poprzedził pokaz dwóch kilkuminutowych filmów z wrocławskiego happeningu NZS-u i IV Marszu na Warszawę: http://www.youtube.com/watch?v=ty-9qkAyWNQ http://www.youtube.com/watch?v=lOiVwR7B3nI

W debacie w Lublinie uczestniczyło około 20 osób, były liczne pytania i komentarze z publiczności. Głos za JOW zabrał m.in. Sławomir Janicki, znany z wcześniejszych działań na rzecz takiej ordynacji w Lublinie. Za ordynacją mieszaną typu niemieckiego opowiedział się Jakub Łosoś-Czernicki ze Stronnictwa Demokratycznego.

Informacje na temat debaty pojawiły się w serwisach informacyjnych Radia Lublin i Radia Centrum. Na swojej stronie internetowej Radio Lublin opublikowało zapowiedź debaty. Na stronie internetowej Radia Centrum ukazała się krótka notka z wypowiedzią Jarosława Zdrojkowskiego z Polski XXI, popierającą JOW: "Problemem dotychczasowego systemu było to, że często brakuje w parlamencie przedstawicieli konkretnych społeczności lokalnych" (zobacz).

Piotr Dziedzicz ze Stowarzyszenia KoLiber mówił o zaletach dwubiegunowej sceny politycznej, a ja podkreślałem znaczenie dostępności do biernego prawa wyborczego i wzmiankowałem m.in. o bieżących wydarzeniach związanych z JOW (uchwała Związku Miast Polskich, marsze na Warszawę itp.). Ze strony publiczności padł głos, że w takie inicjatywy jak Marsz na Warszawę angażuje się zdecydowanie mniej obywateli niż np. w protesty związkowców.

530 wyświetlen