Wywiad z posłem PO Jackiem Żalkiem
Jacek Żalek
Chce pan zmiany Konstytucji RP?

Ustawa zasadnicza wymaga zmiany, w związku z tym, że miała nam służyć w krótkim okresie transformacji ustrojowej. Miała na celu przejście od gospodarki nakazowo-rozdzielczej w okresie komunizmu, do wolności gospodarczej i obywatelskiej w nowych realiach społecznych jednoczącej się Europy.

Jakich zmian chciałby pan w konstytucji?

Przede wszystkim zapisu o okręgach jednomandatowych. Po koniecznych poprawkach PO powinna wrócić do swojego sztandarowego projektu 4 x TAK. Senat powinien zostać połączony z Sejmem tak, by każdy powiat w Polsce mógł być reprezentatywnym okręgiem wyborczym, dzięki czemu każda wspólnota lokalna miałaby swojego przedstawiciela w parlamencie. Partie nie powinny być finansowane z budżetu państwa. Ludzie władzy nie powinni korzystać ze szczególnych przywilejów.

źródło: http://www.rp.pl/artykul/1042852.html?print=tak&p=0

 

Dyskusja - 2 Komentarzy
  1. Stefan Dembowski

    08. Wrz 2013,  godz. 01:01

    Z moich obserwacji zza Oceanu oraz doświadczeń wyniesionych z Polski , w kontaktach z administracją publiczną,wymiarem niesprawiedliwości,służbą zdrowia i urzędem skarbowym stwierdzam że Polska nie jest państwem demokratycznym .Ale nie spodziewałem się że premier,prezydent oraz prymas Polski,będą zniechęcali mieszkańców Warszawy do wzięcia udziału w referendum o odwołanie prezydent Warszawy.Referendum jest filarem demokracji w państwie obywatelskim Wszystko więc wskazuje na to że premier,prezydent oraz prymas są przeciwni budowie obywatelskiego państwa .Jestem przekonany i apeluje do tych wszystkich którzy zastanawiają sie kogo posłuchać ,czy komitetu referendalnego czy prezydenta,premiera i prymasa aby dobrze sie zastanowili w czyim interesie premier,prezydent oraz prymas namawiaja do bojkotu referendum.Z moich doświadczeń z demokracją w USA stwierdzam że nie jest to interes wyborców,mieszkańców Warszawy .Dlatego jak najbardziej należy wziąć udział w referendum o odwołanie prezydenta Warszawy oraz w referendach w całej Polsce.Premier,prezydent oraz prymas wypowiedzieli się w obronie interesu partii PO.Postępowanie takie jest naganne i powinno byc społecznie napiętnowane.Stefan Dembowski za ca prezesa Stowarzyszenie Demokracja USA Nowy York

    Odpowiedz

Skomentuj